Do kín prichádza dokument Zem, ktorá hľadá svoje nebo

Novinka sa zameriava na horehronskú obec Pohorelá a príbehy piatich ľudí, ktorí v nej žijú.BRATISLAVA 5. júla (WebNoviny.sk) – Slovenské kiná začnú vo štvrtok 7. júla premietať dokumentárny film slovenského režiséra Erika Prausa Zem, ktorá hľadá svoje nebo.

Novinka sa zameriava na horehronskú obec Pohorelá a príbehy piatich ľudí, ktorí v nej žijú – vdovy pracujúcej na miestnom úrade, bývalého učiteľa, dôchodkyne, ktorá musí finančne pomáhať svojmu synovi, rezbára na čiastočnom invalidnom dôchodku a mladého včelára. Snímka prinesie aj pohľad na neľahké osudy, sociálne neistoty a nostalgické spomínanie na bývalý režim, ale pritom aj lásku k rodnému kraju a jeho zvyklostiam.

Odporúčame:

Film o Poľane získal prvú cenu na festivale v Los Angeles

Dokument však paradoxne nie je iba o Pohorelej, ale poukazuje aj na problémy, ktoré sa týkajú viacerých častí Slovenska. Zaoberá sa totiž priepastnými rozdielmi medzi regiónmi, neľahkými životnými situáciami v chudobnejších častiach Slovenska a nedôverou v politikov.

„Aktuálna životná situácia človeka zachytená vo filme je pre mňa veľmi dôležitá. Cez ňu sa dá zobraziť skrytá pravda o každej osobnosti a ukázať jej existenciálny rozmer. V prípade môjho filmu je to aj poukázanie na základné sociálno-ekonomické otázky, od ktorých sa potom odvíjajú v podstate všetky ostatné sféry života. Každý človek si zaslúži slušný život, hlavne v našej krajine, kde sa tvárime, že sme súčasťou vyspelej Európy,“ priblížil Praus, ktorý na filme pracoval tri roky. „Pohorelú mám veľmi rád, pochádza z nej moja mama. Na Horehroní mám veľké rodinné väzby, skoro moja celá šumiacka rodina pracuje v zahraničí, pretože na Horehroní nemá kde,“ vysvetlil výber Pohorelej.

Snímka mala slávnostnú predpremiéru počas Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest 2016, pričom tvorcovia ju osobne odprezentovali v Bratislave, Martine a Banskej Bystrici. Od štvrtka bude možné vidieť Zem, ktorá hľadá svoje nebo už aj vo viacerých slovenských kinách.

Informácie pochádzajú od Martiny Paštekovej z Asociácie slovenských filmových klubov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. júla 2016

Odporúčané články