Dnes netelefonujte, je svetový deň bez mobilu

Moderný komunikačný nástroj síce uľahčuje, ale zároveň aj sťažuje život užívateľovi. Zasahuje do jeho súkromného života.Paríž 6. februára (WebNoviny.sk) – Nedostatočná bezpečnosť – to je téma 16. Svetového dňa bez mobilného telefónu. Pripadá na 6. februára, vo Francúzsku sú podujatia k tomuto dňu v roku 2015 pripravené na tri dni – 6., 7. a 8. februára. Francúzsky spisovateľ Phil Marso prišiel na začiatku nového tisícročia s myšlienkou, aby sa raz do roka dodržiaval Svetový deň bez mobilného telefónu.

Za 16 rokov výrobcovia zdokonalili mobilné telefóny natoľko, že sa viac hovorí o inteligentných mobiloch, či smartfónoch s viacerými rôznymi aplikáciami. Popri základných funkciách – telefonovaní či písaní krátkych textových správ – smartfóny umožňujú využívať ďalšie aplikácie, napríklad navigáciu, elektronickú poštu, fotografovanie, nahrávanie videosekvencií, lokalizáciu pomocou GPS či uhrádzanie platieb.

Moderný komunikačný nástroj síce uľahčuje, ale zároveň aj sťažuje život užívateľovi. Zasahuje do jeho súkromného života. Mnohí ľudia „sú na mobile“ 24 hodín denne. Prvýkrát sa Svetový deň bez mobilného telefónu konal 6. februára 2001 a už vtedy vo Francúzsku trval tri dni. Mobilný, v ostatných rokoch vo väčšej miere inteligentný telefón sa odvtedy stal každodenným spoločníkom človeka a zmenil spôsob jeho komunikácie.

Svetový deň má podnietiť ľudí k úvahám, ako technologický prostriedok zasiahol do ich správania a komunikácie.
Svetový deň bez mobilného telefónu je od roku 2003 ochrannou značkou a patrí nezávislej štruktúre MEGACOM-IK, ktorú založil spisovateľ Phil Marso. Urobil tak po tom, ako Svetový deň bez mobilného telefónu chceli prevziať dve ekologické organizácie.

Phil Marso nechce odstrániť mobil zo života človeka. Skôr mu ide o to, aby ľudia využili tento vyhradený deň na úvahy a diskusie o mobile či smartfóne. Napokon, tento prostriedok modernej komunikácie sa pre Marsoa stal inšpiračným zdrojom na napísanie kníh: v roku 1999 „Tueur de portable sans mobil apparent“, prvej knihy o mobile. Potom tri roky požadoval, aby sa na tému mobilu uskutočnila rozsiahla diskusia.

Keďže výsledok nezodpovedal jeho očakávaniam, napísal v roku 2004 dielko „Mobilou“: humorne ladené prieskumy o všetkých aspektoch mobilného telefónu na človeka – správaní, zdravotných dosahoch a podobne.
Neskôr ponúkol knižky v podobe krátkych textových správ. Marso je proti nepriateľskému ťaženiu proti mobilom.

Jednoducho chce, aby sa jeho občianska iniciatíva rozšírila na celospoločenskú diskusiu o tom, ako mobil mení život jedinca, jeho komunikačných partnerov a ako sa to v spoločnosti prejavuje. Dátum 6. februára je symbolický. Vo francúzskom kalendári naň pripadá sviatok sv. Gastona. Spisovateľa inšpiroval veršík francúzsko-talianskeho speváka, skladateľa a textára Nina Ferrera (1934-1998): „Gaston, zvoní tam telefón, nikdy nikto naň neodpovedá“.

Zdroje: www.mobilou.info, www.courrierinternational.com

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. februára 2016

Odporúčané články