Diaľničiari v roku 2018 opravili desiatky kilometrov ciest a vystavali fitnes zóny pre vodičov

359387_dialnica 676x403.jpg

BRATISLAVA 3. januára (WebNoviny.sk) – Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) v roku 2018 vykonala plánované veľkoplošné a lokálne opravy vozoviek na komunikáciách vo svojej správe v celkovej dĺžke 45 kilometrov a súvislú údržbu vozoviek v dĺžke 40 km.

V rámci zvyšovania bezpečnosti cestnej premávky diaľničiari tiež doplnili nové zvodidlá v dĺžke 18,9 km na úseku rýchlostnej cesty R2 Šaca – Poľov a na diaľnici D1 Poprad, Východ – Spišský Štvrtok, obnovili a opravili zvodidlá v dĺžke 10 km.

Projekt zvýšenia bezpečnosti

Ukončili sme projekt zvýšenia bezpečnosti dopravy na úseku D1 Ivachnová – Važec, kde sme v strednom deliacom páse vymenili pôvodné oceľové zvodidlá za nové betónové v dĺžke 7,48 km. Osadili sme 9 641 kusov nových retroreflexných dopravných gombíkov, ktoré prispievajú k lepšej orientácii za zlých poveternostných podmienok,“ informovala vo štvrtok hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Opravili aj 57 kusov tlmičov nárazov, pričom tie osadené v súčasnosti chránia vyše 85 % križovatkových vetiev.

NDS vlani tiež osadila vodiace dopravné zariadenia a pokračuje v aktualizácii zvislého a vodorovného dopravného značenia. Dopravné značenie zaktualizovala na úsekoch D2 Lamač – Brodské, D1 Trnava – Horná Streda, D1 Prešov – Budimír a R3 Trstená, obchvat.

Opätovne sme pre motoristickú verejnosť sprejazdnili križovatku Hendrichovce na úseku D1 Široké -– Chminianska Nová Ves. Staráme sa aj o to, aby pri každej diaľnici a rýchlostnej ceste bolo oplotenie, ktoré bráni lesnej zveri dostať sa na cestu. Okrem doplnenia nového oplotenia obnovujeme už aj existujúce oplotenie,“ uviedla Michalová. Vlani doplnili 4,3 km nového oplotenia a opravili 1,4 km existujúceho oplotenia.

Fitnes zóny pre unavených vodičov

Pre nedostatočnú pozornosť vodičov prišla NDS v roku 2018 o dve vozidlá Diaľničnej patroly a osemnásť signalizačných vozíkov. „Zabezpečili sme tzv. mobilné výstražné prahy a radary na meranie rýchlosti, ktoré môžu pomôcť takéto situácie minimalizovať. Okrem toho sme začali využívať aj plošiny, ktoré chránia našich zamestnancov pracujúcich v teréne,“ priblížila Michalová.

NDS tiež vykonala niekoľko zosuvov svahov, napríklad, na úseku R2 pri Zvolene. Na trinástich odpočívadlách vymenila 50 posedení so strieškou, osem bez striešky a 36 lavičiek.

Diaľničiari na odpočívadlách skontrolovali všetky detské ihriská, ich funkčnosť a bezpečnosť. Pribudlo nové ihrisko na odpočívadle Piešťany, obnovené boli dve ihriská na odpočívadlách Východná a Považská Bystrica.

Na štyroch odpočívadlách – Hrádok obidve strany, Štrba obidve strany – sme vybudovali plochy na aktívny odpočinok – fitnes zóny s vonkajšími fitnes strojmi, ktoré slúžia na komplexné precvičenie celého tela, posilnenie svalstva a kĺbov, zvýšenie cirkulácie krvi. Tie vodičom pomôžu bojovať s únavou z dlhej cesty,“ dodala Michalová s tým, že na 29 odpočívadlách upravili a ošetrili vegetáciu.

Viac k témam: dopravné značky, fitnes zóny, Národná diaľničná spoločnosť (NDS), oprava ciest, vodič
Zdroj: Webnoviny.sk – Diaľničiari v roku 2018 opravili desiatky kilometrov ciest a vystavali fitnes zóny pre vodičov © SITA Všetky práva vyhradené.

3. januára 2019

Odporúčané články