Davidovi Bowiemu odhalili v Berlíne pamätnú tabuľu

Zosnulý anglický spevák v meste býval v 70. rokoch minulého storočia a nahral tam tri albumy.BRATISLAVA 22. augusta (WebNoviny.sk) – V Berlíne dnes odhalili pamätnú tabuľu zosnulému anglickému spevákovi Davidovi Bowiemu, ktorý v niekdajšej západnej časti mesta v 70. rokoch minulého storočia strávil niekoľko rokov počas nahrávania troch štúdiových albumov. Informovala o tom agentúra DPA.

Porcelánovú dosku slávnostne osadili na priečelí obytného bloku v štvrti Schöneberg na ulici Hauptstrasse, kde Bowie v rokoch 1976-78 zdieľal byt s americkým punkrockovým hudobníkom Iggym Popom. Rodák z Londýna sa do Západného Berlína presťahoval so zámerom zbaviť sa heroínovej závislosti.

Tabuľa pripomína, že legendárny muzikant vytvoril v tom čase v meste tri albumy: Low (1977), „Heroes“ (1977) a Lodger (1979), ktoré sú známe aj ako takzvaná berlínska trilógia. Albumy nahral v štúdiu Hansa, neďaleko bývalého Berlínskeho múru.

Na pamätnej tabuli je uvedený aj verš z Bowieho skladby Heroes: „We can be heroes, just for one day“ (v preklade Môžeme byť hrdinami, hoci len na jeden deň, pozn. red.). Pieseň odráža ducha doby studenej vojny a podľa berlínskeho starostu Michaela Müllera sa stala „hymnou vtedajšieho rozdeleného mesta“.

Spevák bol „symbolom kozmopolitnej a tolerantnej atmosféry mesta“, uviedol starosta pri odhaľovaní plakety. Podľa neho hudobník priblížil túto kultúrnu metropolu množstvu ľudí po celom svete. Odkazy na berlínsky pobyt možno nájsť v texte k Bowieho skladbe „Where Are We Now“ z jeho predposledného albumu The Next Day (2013).

David Bowie, vlastným menom David Robert Jones, sa narodil 8. januára 1947 a patril k najvýznamnejším hudobníkom v dejinách. Oceňované je najmä jeho novátorstvo zo 70. rokov, ktoré sa prejavilo na albumoch ako The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars (1972), Aladdin Sane (1973), Young Americans (1975) či spomínané „Heroes“. Na konte má 26 sólových štúdioviek. Podarilo sa mu získať dve Grammy, vrátane ceny za celoživotné dielo, alebo štyri BRIT Awards, vrátane ceny za prínos britskej hudbe a BRITs Icon Award. V roku 2002 ho BBC označila za 29. najvýznamnejšieho Brita v dejinách. Americký magazín Rolling Stone ho v roku 2004 vyhlásil za 39. najlepšieho interpreta v dejinách a 23. najlepšieho speváka histórie. V roku 1996 ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy. Okrem hudby sa venoval aj herectvu, zahral si napríklad vo filmovej adaptácii spomínaného Tevisovho románu z roku 1976. Zomrel 10. januára vo veku 69 rokov na rakovinu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. augusta 2016

Odporúčané články