Cyklistov preveria hory, Saganovi veria, že udrží žltý dres

Aj keď sa očakáva útok Saganových najbližších prenasledovateľov Juliana Alaphilippa či Alejandra Valverdeho na pozíciu lídra pretekov, sú aj takí, čo veria 26-ročnému rodákovi zo Žiliny, že zvládne prvé vážnejšie kilometre v horách a žltý dres si udrží.

LIMOGES 6. júla (WebNoviny.sk) – Ak prvé štyri etapy na cyklistickej Tour de France v duchu tradície patrili šprintérom, stredajšia piata bude prvou zaťažkávajúcou skúškou v kopcoch.

Organizátori pomerne netradične ešte pred príchodom do Pyrenejí dopriali cyklistom poriadnu porciu kilometrov v horách Centrálneho masívu. Na 216 km dlhej trase medzi Limoges a lyžiarskym strediskom Le Lioran sa nachádza šesť kategorizovaných stúpaní, päť z nich v druhej polovici etapy. Najťažší kopec Pas de Peyrol vo výške 1589 m (dĺžka 5,4 km, priemerný sklon 8,1%) príde na rad 31 km pred cieľom.

VŠETKO O TOUR DE FRANCE

Dojazd mierne do kopca

Dva a pol kilometra pred páskou jazdci absolvujú vrchársku prémiu tretej kategórie Col de Font de Cére (1294 m) s dĺžkou 3,3 km a priemerným sklonom 5,8%. Aj dojazd bude mierne do kopca, cieľ sa nachádza vo výške 1235 m na úpätí Plomb du Cantal, ktorý je s 1855 m najvyšším vrcholom Centrálneho masívu. V tejto súvislosti sa očakávajú výraznejšie ataky pretekárov pre celkovú klasifikáciu, resp. ich hlavných pomocníkov. Špecializovaný portál Cyclingnews pripomína, že v takej skorej fáze pretekov budú jazdci prekonávať priesmyk vo výške nad 1500 m prvýkrát od roku 1979. Vtedy však prvé štyri dni obstarali etapy v Pyrenejach, čo sa dodnes považuje za najťažší štart Tour de France v ich histórii.

Jednoznačná otázka nielen slovenských fanúšikov pred stredou znie: Udrží si Sagan žltú farbu na svojom tričku aj do štvrtka alebo sa prezlečie do zelenej, resp. sa vráti k dúhovému dresu majstra sveta, v ktorom absolvoval úvodné dve etapy? V bodovacej súťaži je slovenský fenomén tiež lídrom, ale len o 5 bodov pred Britom Markom Cavendishom. Všetko to môže zmeniť alebo aj potvrdiť rýchlostná prémia, ktorá sa nachádza na 144,5 km trasy dnešnej etapy v Mauriacu.

Sagan možno podporí Contadora

Aj keď sa očakáva útok Saganových najbližších prenasledovateľov Juliana Alaphilippa či Alejandra Valverdeho na pozíciu lídra pretekov, sú aj takí, čo veria 26-ročnému rodákovi zo Žiliny, že zvládne prvé vážnejšie kilometre v horách a žltý dres si udrží. Jedným z nich je tréner tímu Astana Paolo Slongo, ktorý pozná úradujúceho svetového šampióna veľmi dobre. Sagana trénoval na začiatku jeho profikariéry v Liquigase. „Môže ukončiť túto etapu v prvej skupine lídrov a tým si udržať žltý dres,“ nepriamo cituje Slonga Cyclingnews. A čo na to samotný Sagan? „Môžem povedať len toľko, že verím vo svoj dobrý deň. Bude to však náročná etapa, ktorú si najprv musím dobre naštudovať. Ťažko mi je hneď po skončení jednej etapy hovoriť o tej ďalšej,“ povedal Peter Sagan v cieli utorkovej 4. etapy v Limoges, v ktorej skončil na tretej priečke.

Iná teória, odlišná od tej predchádzajúcej, vraví, že Sagan sa v stredajšej etape zmení na jedného z podporovateľov Alberta Contadora a plne sa sústredí už len na zelený dres pre lídra bodovacej súťaže. Contador, doudieraný po pádoch v prvých dvoch etapách, si už nemôže dovoliť ďalšie zaváhanie a nárast súčasného 48-sekundového manka na jeho veľkých rivalov Christophera Frooma a Naira Quintanu. „Mal dva dni na rovine na to, aby sa čo najviac zotavil zo svojich pádov. Verím, že v stredajšej etape bude v pohode,“ uviedol Sagan na adresu Contadora.

Official Teaser – Tour de France 2016 by tourdefrance_en

Dvojnásobný šampión Tour de France Bernard Thévenet (1975, 1977) v súvislosti s piatou etapou pre Francúzsku televíziu poznamenal: „Centrálny masív je s množstvom drobných stúpaní a kopčekov zložitý na jazdenie. Stredohorský profil je v tomto smere náročnejší ako vysoké kopce, ťažšie sa tam kontrolujú úniky. Vzhľadom na to, že až tri stúpania budú v závere etapy, bude to skutočný boj,“ cituje Théveneta Cyclingnews.

Etapa má štart o 11.35 h v Limoges, v cieli v Le Lioran sa najlepší očakávajú medzi 17.00 – 17.35 h.

Fakty pred 5. etapou Tour de France 2016:

Priebežné celkové poradie po 4. etape (žltý dres): 1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 20:03:02 h, 2. Julian Alaphilippe (Fr.) Etixx-QuickStep +12 s, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +14, 4. Warren Barguil (Fr.) Giant-Alpecin, 5. Christopher Froome (V. Brit.) Sky, 6. Roman Kreuziger (ČR) Tinkoff – všetci +18

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 147 bodov, 2. Mark Cavendish (V. Brit.) Dimension Data 142, 3. Marcel Kittel (Nem.) Etixx-QuickStep 137, 4. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal 87, 5. Bryan Coquard (Fr.) Direct Énergie 83, 6. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša 56

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. júla 2016

Odporúčané články