Cruz v Iowe porazil Trumpa, hlasoval rekordný počet voličov

Víťazom volebných zhromaždení republikánov v Iowe sa stal Ted Cruz.DES MOINES 2. februára (WebNoviny.sk) – Ted Cruz sa stal víťazom hlasovania na pondelňajších volebných zhromaždeniach (caucus) Republikánskej strany v americkom štáte Iowa. Informovala o tom televízia CNN, podľa ktorej získal tento senátor za štát Texas 28 percent hlasov.

Prekvapujúco na druhom mieste skončil so ziskom 24 percent hlasov kontroverzný newyorský realitný magnát Donald Trump, ktorý doteraz viedol v prieskumoch verejnej mienky. Na tretej priečke sa umiestnil senátor za štát Florida Marco Rubio, ktorý dostal 23 percent hlasov.

Trump neskladá zbrane

Cruz označil svoj výsledok za víťazstvo „odvážnych konzervatívcov“ a dôkaz, že prezidentského kandidáta stredopravej strany nevyberú médiá, lobisti či stranícky establišment. V príhovore k prívržencom sľúbil, že sa zameria na zmenu politiky vo Washingtone, aby Američania nemuseli niesť bremeno, ktoré zanechalo sedem rokov vlády prezidenta Baracka Obamu.

Trump v reakcii na svoje umiestnenie uviedol, že všetky sily teraz vrhne na ďalšie voľby v štátoch New Hampshire a Južná Karolína. „Získame túto nomináciu na prezidenta. A Hillary (Clintonovú) alebo Bernieho (Sandersa) alebo koho tam postavia hravo porazíme,“ vyhlásil pred svojimi stúpencami v meste Des Moines v narážke na demokratických uchádzačov o nomináciu. Výsledkom v Iowe sa cíti byť „poctený“, pretože predtým si nikto nemyslel, že v tomto štáte sa dostane do prvej desiatky.

Radosť z výsledkov neskrýval ani Marco Rubio, mnohými považovaný za kompromisného kandidáta republikánov, pričom predvolebné prieskumy mu v Iowe predpovedali neúspech. „Ak sa stanem kandidátom, zjednotím stranu a celé konzervatívne hnutie,“ povedal Rubio. „New Hampshire, uvidíme sa zajtra,“ vyhlásil Rubio s odkazom na ďalšie volebné zhromaždenia, ktoré sa uskutočnia 9. februára v tomto štáte ne severovýchode USA.

Hlasoval rekordný počet voličov

Tábor republikánskych uchádzačov o prezidentskú nomináciu sa počas noci opäť zmenšil, keď z volebného súboja odstúpil bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee, ktorý v Iowe získal iba 1,8 percenta hlasov. Na republikánskych volebných zhromaždeniach v Iowe tento rok podľa prieskumu Edison Research hlasoval rekordný počet viac ako 180 000 registrovaných voličov. V roku 2012 ich bolo len 121 000.

V Iowe v pondelok odštartoval maratón primárok (primaries) a volebných zhromaždení, ktoré sa postupne uskutočnia vo všetkých amerických štátoch. Vzíde z nich súper úradujúceho demokratického prezidenta Baracka Obamu. Voľby hlavy štátu sa uskutočnia 8. novembra.

V poľnohospodársky zameranej Iowe a niekoľkých ďalších štátoch sa volí špecifickým systémom straníckych zhromaždení. Ich priebeh je iný v každom štáte i jednotlivých stranách. Hoci je Iowa menším štátom, výsledky z neho majú veľký význam v nominačnom procese. Je to totiž prvý test popularity kandidátov a schopnosti mobilizovať voličov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. februára 2016

Odporúčané články