Crabb nezabojuje o post britského premiéra, podporil Mayovú

Konzervatívec Stephen Crabb odstúpil zo súboja o premiérsky post.LONDÝN 6. júla (WebNoviny.sk) – Britský konzervatívny zákonodarca Stephen Crabb odstúpil v utorok zo súboja o post nového premiéra a podporil v tomto úsilí favoritku Theresu Mayovú. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.

VŠETKO O BREXITE

Crabb (43), ktorý je zároveň ministrom práce a dôchodkového zabezpečenia, odstúpil po tom, ako v utorkovom prvom kole volieb Konzervatívnej strany skončil spomedzi piatich kandidátov na štvrtom mieste. Podporu mu vyjadrili iba štyria z 330 konzervatívnych zákonodarcov.

BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ

Prekvapivo veľa, až polovicu hlasov, získala ministerka vnútra Theresa Mayová. Tej vyjadrilo podporu 165 z 329 konzervatívnych členov Dolnej snemovne parlamentu. Za Mayovou výrazne zaostala ministerka pre energetiku Andrea Leadsomová, ktorú podporilo 66 hlasujúcich. Na treťom mieste skončil so 48 hlasmi minister spravodlivosti Michael Gove. Posledné miesto patrí bývalému šéfovi rezortu obrany a zástancovi brexitu Liamovi Foxovi, za ktorého hlasovalo iba 16 poslancov.

V súlade so straníckymi pravidlami tak Fox zo zápasu o post lídra konzervatívcov a zároveň o post premiéra vypadol. „Všetku svoju bezvýhradnú podporu vyjadrím Therese Mayovej,“ vyhlásil Crabb, ktorý konzervatívnu favoritku označil za jedinú kandidátku schopnú zjednotiť stranu a viesť silnú a súdržnú vládu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. júla 2016

Odporúčané články