Cosby nechce, aby súd použil výpoveď spred niekoľkých rokov

Sedemdesiatdeväťročný komik Bill Cosby sa vo výpovedi priznal k zadováženiu sedatív s úmyslom podať ich ženám, s ktorými chcel mať sex.BRATISLAVA 2. novembra (WebNoviny.sk – Americký herec Bill Cosby požiadal súd, aby počas procesu v súvislosti s údajným sexuálnym napadnutím Andrey Constand nepoužili jeho výpoveď z roku 2005, kde sa priznal k zadováženiu sedatív s úmyslom podať ich ženám, s ktorými chcel mať sex.

Komikovi právnici podali žiadosť v utorok na súdnom pojednávaní v Norristowne v štáte Pennsylvania, pričom prízvukovali, že bývalý prokurátor okresu Montgomery Bruce Castor údajne v roku 2005 Cosbymu sľúbil, že ho nebude trestne stíhať, ak bude vypovedať v civilnom procese s Constand.

Jeden z hercových právnych zástupcov Brian McMonagle taktiež vyhlásil, že ak by si 79-ročný komik nebol istý, že dohoda bude platiť, nikdy by s výpoveďou pod prísahou nesúhlasil. Podľa miestnej prokuratúry však Cosby a Castor neuzavreli dohodu písomne, a preto k nej neexistuje priamy dôkaz. Ako tiež argumentoval zástupca prokurátora M. Stewart Ryan, Castorova februárová výpoveď v súvislosti s jeho prísľubom bola rozporuplná a nejasná.

Na súdnom procese má svedčiť trinásť žien

Súdny proces s Cosbym by sa mal začať 5. júna 2017, pričom prokuratúra žiada, aby počas neho svedčilo aj trinásť z viac než 50 žien, ktoré komika obvinili zo sexuálneho obťažovania. Tieto svedkyne by totiž mohli dokázať, že Cosbyho správanie vykazuje znaky, ktoré sú zhodné s obvineniami Constand. Sudca Steven O’Neill však zatiaľ nerozhodol, či týmto ženám umožní svedčiť.

Kanaďanka Andrea Constand tvrdí, že jej predstaviteľ Cliffa Huxtabla zo sitkomu Show Billa Cosbyho (1984 – 1992) v januári 2004 u seba doma hodil do pitia sedatíva a následne ju sexuálne zneužil. Rodák z Philadelphie o rok neskôr poskytol spomínané svedectvo.

Začiatkom januára Cosby požiadal o zrušenie obžaloby

Informácie o výpovedi však vlani v júli prenikli na verejnosť, čo viedlo k tomu, že prokuratúra znovu otvorila prípad a následne Cosbyho obžalovala. Začiatkom januára Cosby požiadal o zrušenie obžaloby s tým, že ňou prokuratúra porušila podmienky spomínanej výpovede. Súd však jeho žiadosť zamietol.

Cosby následne zažaloval Constand za porušenie mimosúdnej dohody, žalobu však neskôr stiahol. Začiatkom októbra komik opäť požiadal o zrušenie žaloby tvrdiac, že mu bolo odopreté právo na spravodlivý proces.

William Henry Cosby Jr. účinkoval okrem spomínaného sitkomu Show Billa Cosbyho aj v seriáli I Spy (1965 – 1968), v prvých dvoch sezónach projektu The Electric Company (1971 – 1977), v Cosbyho prípadoch (1994 – 1995), sitkome Cosby (1996 – 2000) či v snímke Otec je duch (1990). Venuje sa aj hudbe, na konte má albumy ako napríklad Silver Throat: Bill Cosby Sings (1967), At Last Bill Cosby Really Sings (1974) či Bill Cosby Presents The Cosnarati: State Of Emergency (2009).

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. novembra 2016

Odporúčané články