1.5.2025 (SITA.sk) – Členstvo Slovenska v Európskej únii (EÚ) nikdy nebolo tak vážne spochybňované ako dnes. Vyhlásilo to hnutie Progresívne Slovensko. Predseda hnutia Michal Šimečka a člen predsedníctva Ivan Korčok sú názoru, že vstup SR do EÚ bol jeden z momentov, ktoré definujú krajinu.
Podľa nich nie je pochýb o tom, že je Slovensko vďaka členstvu v Únii bohatšie a bezpečnejšie. Šimečka však upozornil, že vládni politici dnes nevedia dnes povedať nič pozitívne o tom, čo toto členstvo pre Slovensko znamená.
Kritika Únie dominuje, PS zdôrazňuje jej význam
„Počúvame len kritiku – že Únia je slabá, že zavádza regulácie, že nám Brusel niečo diktuje, alebo že financuje vojnu. Práve v tento deň si však treba pripomenúť, aký obrovský civilizačný a existenciálny význam má naše členstvo. Bez EÚ by sme boli oveľa chudobnejší, mali by sme menej suverenity, naša demokracia a štátnosť by boli slabšie a boli by sme menej bezpeční,” zdôraznil Šimečka.
Podľa predsedu PS nikdy nebolo členstvo v EÚ tak spochybňované významnými politikmi, ako teraz, a ani riziko vystúpenia z EÚ nebolo podľa neho nikdy také reálne. Podľa Šimečku ide o extrémne nebezpečné signály, na ktoré chcú aj verejne upozorňovať, napríklad prostredníctvom zhromaždenia, ktoré PS organizuje 8. mája o 18:00 na bratislavskom Námestí slobody. Zhromaždenia sa uskutočnia aj v ďalších desiatich slovenských mestách.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
„Spoločne si pripomenieme Deň Európy a víťazstvo nad fašizmom. Zároveň odmietneme avizovanú návštevu premiéra Fica v Moskve,” priblížil Šimečka cieľ protestov. Korčok súčasne upozornil, že 21. výročie vstupu do EÚ si Slovensko pripomína v čase, keď europoslankyňa za Smer-SD Judita Laššáková chodí po školách a rozpráva o vystúpení z EÚ.
„Dnes chceme oslavovať naše členstvo v EÚ. Preto sme sa v PS rozhodli pripomenúť si toto výročie a na Námestí slobody v Bratislave sme spolu s dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami rozprestreli obrovskú vlajku EÚ. Pretože okrem toho, že sme vlastenci, ktorí zastupujú záujmy SR, sme aj hrdí Európania. Aj dnes chceme dať signál, že moderné vlastenectvo ide ruka v ruke s európanstvom,“ dodal Korčok.
Hnutie Slovensko zdôrazňuje význam suverenity členských štátov
Hnutie Slovensko sa pri prežitosti 21. výročia vstupu Slovenska do EÚ vyjadrilo, že prioritou musí byť suverenita členských štátov a spoločná obrana. Ako pripomenulo, SR je od roku 2004 plnohodnotnou EÚ, ktorá je založená aj na princípoch solidarity, subsidiarity a proporcionality. Slovensko svojim vstupom do EÚ získala podľa hnutia množstvo konkrétnych výhod, ako napríklad voľný pohyb osôb a tovarov, študijné a pracovné príležitosti pre mladých či ekonomickú stabilitu a prístup k fondom EÚ.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
„Zastávame názor, že SR, ako aj jej jednotlivé krajiny EÚ, si musia zachovať svoju suverenitu a zachovanie práva veta. Je to nevyhnutné preto, aby Únia zostala životaschopným a férovým partnerstvom medzi rovnými,“ vyhlásilo hnutie, ktoré si však súčasne uvedomuje, že EÚ v súčasnosti čelí mnohým výzvam, a to bezpečnostným, ekonomickým i energetickým a tiež sa musí vysporiadať aj s vplyvom globálnych kríz.
Zachovanie práva veta je pre Hnutie Slovensko kľúčové
Hnutie Slovensko súčasne vyzýva na posilnenie spoločnej obrannej politiky EÚ, ktorá bude založená na spolupráci a efektívnom využívaní zdrojov. Podľa bývalého poslanca európskeho parlamentu Petra Polláka (hnutie Slovensko) sa EÚ musí reformovať tak, aby vedela rýchlo a efektívne reagovať na aktuálne výzvy, pričom je dôležité zachovať solidaritu medzi členskými štátmi. Zachovanie práva veta je podľa neho kľúčové.
„Nesmie však viesť k paralyzácii a neflexibilite EÚ ako celku. EÚ musí byť schopnej, rýchlej, rozhodnej reakcie, najmä v oblasti bezpečnosti a obrany,” dodal Pollák podľa ktorého je koordinácia a dôvera medzi štátmi EÚ v oblasti obrany životne dôležitá.“
Remišová: Vláda ohrozuje prácu aj naše európske ukotvenie
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová podotkla, že prvý máj nie iba dňom, kedy si pripomíname vstup Slovenska do EÚ, ale je aj sviatkom práce. „Práve v týchto dňoch vidíme, ako vláda Roberta Fica (Smer-SD) ohrozuje oboje – prácu aj naše európske ukotvenie,“ vyhlásila Remišová. Pri príležitosti 21. výročia vstupu Slovenska do EÚ Remišová pripomenula, že členstvo prináša nielen príležitosť na rozvoj krajiny, ale poskytuje aj bezpečnostné záruky a mier.
Predsedníčka Za ľudí preto odsudzuje kroky súčasnej vlády v zahraničnej politike a tiež plánovanú cestu premiéra do Moskvy. „V čase, keď Európa diskutuje o spoločnej obrane a bezpečnosti, premiér cestuje do Moskvy, aby sa stal propagandistickou figúrkou režimu, ktorý vrátil do Európy najväčší teror od konca druhej svetovej vojny. Fico nejde oslavovať mier, on ide oslavovať Putinovu agresiu a z tribúny nadšene mávať vojakom, ktorí masakrujú našich susedov,“ vyhlásila Remišová a podotkla, že dokonca aj maďarský premiér Viktor Orbán našiel toľko dôstojnosti, aby sa nezúčastnil.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
„Nehovoriac o tom, že sa Fico ide poklonkovať režimu, ktorého strategickým cieľom je rozbitie EÚ a poškodzovanie jej členských štátov. Fico zásadne ohrozuje základné národné a bezpečnostné záujmy SR,“ uzavrela Remišová.
Slovensko si vo štvrtok pripomína 21. výročie vstupu do Európskej únie (EÚ). Súčasťou Európskej únie sme sa stali v roku 2004 spolu s ďalšími deviatimi krajinami, čo je doposiaľ najväčšie rozšírenie EÚ. Okrem Slovenska sa členmi EÚ v danom roku stali aj Cyprus, Česká republika, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Poľsko a Slovinsko.
Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Maďarský premiér, Predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS), Predsedníčka strany Za ľudí
Zdroj: SITA.sk – Členstvo Slovenska v EÚ je ohrozené ako nikdy predtým, progresívci organizujú zhromaždenia na jeho podporu – VIDEO © SITA Všetky práva vyhradené.
1. mája 2025