Čistky v Turecku pokračujú, zo služby odvolali tisíce nepohodlných policajtov

ISTANBUL 27. apríla (WebNoviny.sk) – Turecko odvolalo zo služby 9103 policajtov pre ich údajné napojenie na duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v exile v USA. Informovala o tom vo štvrtok turecká štátna tlačová agentúra Anadolu, podľa ktorej sa tak stalo na základe dekrétu vydaného v čase platného výnimočného stavu.

Opatrenie zo stredajšieho večera nasledovalo po zadržaní 1009 „tajných imámov“ v radoch policajných síl, ktorí sú všetci podozriví z napojenia na tureckého islamského lídra Gülena. Zadržiavanie prebehlo takisto v stredu. Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana obviňuje Gülena zo zorganizovania vlaňajšieho pokusu o prevrat, avšak duchovný tieto obvinenia popiera.

Odporúčame:
Turecká vláda odobrila ďalšie predĺženie výnimočného stavu

Pre kontakty s Gülenom je v Turecku zatknutých vyše 47.000 ľudí, oznámila nedávno vláda. Viac ako 100.000 ľudí bolo buď úplne, alebo dočasne prepustených zo štátnej služby a bezpečnostných síl.

Čistky sa začali koncom roka 2013 a najprv sa zameriavali na políciu a súdnictvo. Nastali po tom, ako bolo otvorené vyšetrovanie prípadov korupcie medzi najvyššími vládnymi predstaviteľmi. Vláda obvinila Gülena, že stojí za týmto vyšetrovaním.

V Turecku platí výnimočný stav, ktorý bol vyhlásený po neúspešnom prevrate a úradom poskytuje rozsiahle právomoci. Prezident Erdogan – niekdajší spojenec Gülena – tento mesiac zaznamenal víťazstvo v referende, ktoré zaručuje jeho prezidentskému úradu široké právomoci.

Viac k témam: Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk – Čistky v Turecku pokračujú, zo služby odvolali tisíce nepohodlných policajtov © SITA Všetky práva vyhradené.

27. apríla 2017

Odporúčané články