Čínsky jüan klesol voči doláru, mohlo by to pomôcť exportérom vyrovnať sa s novými clami USA

381707_thinkstockphotos 641283054 676x451.jpg

PEKING 20. júla (WebNoviny.sk) – Čínsky jüan (CNY) oproti doláru klesol na dvanásťmesačné minimum 6,8 CNY/USD. Piatková hodnota čínskej meny je v porovnaní s kurzom voči doláru v polovici februára nižšia už o 7,6 percenta.

To, že čínska centrálna banka umožňuje prísne kontrolovanému jüanu voči doláru oslabovať, by mohlo pomôcť exportérom krajiny pri vyrovnávaní sa so zvýšením amerických ciel.

Odporúčame:
Brusel sa pripravuje na situáciu, ak by Trump uvalil clá na dovoz áut a automobilových dielov

Tento pokles „poskytuje významnú kompenzáciu straty exportnej konkurencieschopnosti pre čínskych vývozcov,“ uviedol Rajiv Biswas zo spoločnosti IHS Markit

Finanční analytici však zároveň predpokladajú, že napätie v obchodných vzťahoch síce zväčšuje nervozitu investorov, ale pokles jüanu vyplýva hlavne z toho, že čínsky ekonomický rast sa spomaľuje a úrokové sadzby v Číne a USA sa pohybujú opačným smerom.

Americký Federálny rezervný systém (Fed) úroky zvyšuje, ale Peking uvoľňuje prístup k úverom, aby podporil hospodársky rast.

Viac k témam: Čína, clá USA, dolár, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Čínsky jüan klesol voči doláru, mohlo by to pomôcť exportérom vyrovnať sa s novými clami USA © SITA Všetky práva vyhradené.

20. júla 2018

Odporúčané články