Číňan Lung sa v Riu vrátil na trón vo svetovom rekorde

O olympijskom šampiónovi do 56 kg rozhodol až jeho posledný pokus.RIO DE JANEIRO 8. augusta (WebNoviny.sk) – Nedeľňajší vzpieračský program v Riu de Janeiro vyvrcholil veľkým súbojom dvoch olympijských šampiónov. V mužskej kategórii do 56 kg sa na piedestál vrátil Číňan Lung Čching-čchüan, a to v novom svetovom rekorde 307 kg.

Olympijský víťaz z Pekingu 2008 zdolal o 4 kilá úradujúceho Om jun-čola z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky a uštedril mu prvú prehru od Londýna 2012. Pred ním sa žiadnemu inému mužovi ani žiadnej žene v odvetví nepodarilo zopakovať prvý triumf na OH až po ôsmich rokoch.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – tretí deň

Long v trhu dostal nad hlavu 137 kg, ale o víťazstvo musel v nadhode bojovať až do posledného pokusu. Om jun-čol svojím posledným v súťaži vzoprel 169 kg a vyrovnal skóre, čo by vzhľadom na nižšiu telesnú hmotnosť stačilo na zlato. Číňanova odpoveď: 170 kg a víťazná päsť nad hlavou. Staronový olympijský šampión poslal do zabudnutia rekordných 305 kg v podaní Halila Mutla zo Sydney 2000.

„Som neskutočne šťastný a pyšný. Pred súťažou som mal dva sny. Vyhrať a prekonať svetový rekord. Oba sa splnili. Na olympijské hry som sa pripravoval celé štyri roky, pretože Londýn mi ušiel. Dokázal som to,“ tešil sa 25-ročný Číňan. Om jun-čolovi zostalo len striebro, prvú olympijskú medailu v mužskom vzpieraní získal pre Thajsko bronzový Sinphet Kruaithong.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. augusta 2016

Odporúčané články