Čína vyslala k Taiwanu počas 24 hodín najviac bojových lietadiel za posledné obdobie

510603_china_us_taiwan_04654 scaled 1 676x451.jpg

18.9.2023 (SITA.sk) – Čína v priebehu 24 hodín vyslala k Taiwanu 103 bojových lietadiel. Podľa taiwanského ministerstva obrany je to denný rekord za posledné obdobie.

Lietadlá zaznamenali medzi 6:00 v nedeľu a 6:00 v pondelok, uviedlo ministerstvo s tým, že sa tradične otočili predtým, ako by dosiahli Taiwan.

Hlásili aj deväť čínskych lodí

Štyridsať z týchto lietadiel preletelo cez symbolický bod na polceste medzi pevninskou Čínou a ostrovom. Za predchádzajúcich 24 hodín rezort hlásil aj deväť námorných plavidiel.

Ministerstvo v Tchaj-peji čínske počínanie označilo za šikanovanie, ktoré by v súčasnej napätej atmosfére mohlo eskalovať.

„Vyzývame pekinské úrady, aby niesli zodpovednosť a okamžite zastavili takýto druh ničivých vojenských aktivít,“ uvádza sa vo vyhlásení rezortu.

Peking si nárokuje Taiwan

Taiwan a Čína sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Peking si však nárokuje Taiwan a tvrdí, že jeho zjednotenie s Čínou sa v prípade potreby bude musieť dosiahnuť aj silou.

Napätie medzi Čínou a Taiwanom sa pomaly stupňuje, pričom Peking v ostatných mesiacoch zintenzívnil svoje vojenské aktivity pri ostrove, aby naň zvýšil tlak.

Viac k témam: napätie medzi Čínou a Taiwanom
Zdroj: SITA.sk – Čína vyslala k Taiwanu počas 24 hodín najviac bojových lietadiel za posledné obdobie © SITA Všetky práva vyhradené.

18. septembra 2023

Odporúčané články