Čína vypustila družicu, komunikuje kvantovou kryptografiou

Satelit QUESS (Quantum Experiments at Space Scale) má zabezpečiť bezpečný prenos dát medzi obežnou dráhou a zemským povrchom.BRATISLAVA 16. augusta (WebNoviny.sk) – Čína v utorok ako prvá krajina na svete vypustila do vesmíru experimentálnu družicu, ktorá má pomocou kvantovej kryptografie zabezpečiť bezpečný prenos dát medzi obežnou dráhou a zemským povrchom. Informovali o tom štátna tlačová agentúra Sinchua a televízia CCTV.

Družicu s názvom QUESS (Quantum Experiments at Space Scale) vypustili v skorých ranných hodinách z vesmírneho centra Ťiou-čchüan v provincii Kan-su. Na orbitu, kde by mala pracovať dva roky, ju vyniesla nosná raketa Čchang-čeng 2D. Základný princíp fungovania kvantovej kryptografie vychádza zo zákonov kvantovej mechaniky a vlastností fotónov. Podľa vyhlásenia vesmírneho centra je kvantová komunikácia veľmi bezpečná, pretože fotóny ako nosiče informácie nemôžu byť oddelené ani duplikované. Prenášané informácie teda nie je možné zachytiť alebo skopírovať.

Družica QUESS vážiaca 620 kilogramov umožní podľa agentúry Sinchua bezpečnú komunikáciu medzi Pekingom a Urumči, metropolou Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang na severozápade Číny. Fotóny budú prekonávať vzdialenosť približne 600 kilometrov, čo bolo doteraz možné len pomocou sklených vlákien.

QUESS je súčasťou päťročného výskumného plánu Číny z roku 2011, ktorý počíta okrem iného aj so satelitom pre štúdium temnej hmoty s názvom Wu-kchung a satelitom Š‘-ťien-10 s návratovou kapsulou. Komunikovať bude so štyrmi pozemnými stanicami umiestnenými v observatóriu Sing-lung v blízkosti Pekingu, spomínanej autonómnej oblasti Sin-ťiang a provinciách Čching-chaj a Jün-nan. Ak bude experiment úspešný, nasledovať majú ďalšie družice, ktoré vytvoria globálnu sieť. Predpokladá sa, že o túto technológiu bude mať záujem predovšetkým armáda.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. augusta 2016

Odporúčané články