Čína je proti odstúpeniu USA od zmluvy a vyzýva Spojené štáty aj Rusko, aby si vyriešili nezhody

401579_befunky collage 676x353.jpg

PEKING 2. februára (WebNoviny.sk) – Čína v sobotu vyzvala Spojené štáty, aby si ešte rozmysleli svoje avizované odstúpenie od Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu (INF).

Čína si môže slobodne vyvíjať zbrane

USA tento krok oznámili v piatok, v sobotu ich nasledovalo aj Rusko. Čína však v sobotu opakovane odmietla úvahy, že by mala vzniknúť nová zmluva o nešírení jadrových zbraní, ku ktorej by sa mali zaviazať aj ďalšie krajiny vlastniace jadrové zbrane vrátane nej samej.

Podľa Pekingu na to nie je žiadny dôvod a treba radšej zachovať pôvodnú zmluvu. Pritom práve to, že Čína nie je viazaná k žiadnej podobnej zmluve a môže si slobodne vyvíjať zbrane, aké len chce, bol popri porušovaní zmluvy INF zo strany Ruska jeden z argumentov, prečo sa USA rozhodli od zmluvy odstúpiť.

„Čína je proti odstúpeniu USA od zmluvy a vyzýva Spojené štáty aj Rusko, aby vhodným spôsobom vyriešili svoje nezhody prostredníctvom konštruktívneho dialógu,“ uvádza sa v sobotňajšom vyhlásení čínskeho ministerstva zahraničných vecí.

Najviac jadrových zbraní má Rusko

Ministerstvo rozhodne odmieta úvahy, že by sa táto alebo podobná zmluva mala rozšíriť aj na iné krajiny mimo USA a Ruska. „Čína je proti multilatelarizácii tejto zmluvy. V tejto chvíli je nevyhnutné zachovať a dodržiavať existujúcu zmluvu, nie vytvárať novú,“ uvádza sa v stanovisku čínskeho rezortu zahraničia.

Čína má pritom štvrté najväčšie zásoby jadrových zbraní na svete, konkrétne sa vie o 280 jadrových hlaviciach. Rusko ich vlastní 6850, Spojené štáty 6450. Ešte pred Čínou je na štvrtom mieste Francúzsko s 300 hlavicami, piata je Veľká Británia, ktorá disponuje 215 jadrovými hlavicami.

Okrem týchto piatich štátov sa k vlastníctvu jadrových zbraní oficiálne hlásia aj India, Pakistan a Severná Kórea, v ich prípade však presné počty nie sú známe. Je predpoklad, že jadrové zbrane má aj Izrael, hoci tento štát to nikdy oficiálne nepotvrdil, ale ani nepoprel.

Moska zmluvu nedodržiava

Plánované odstúpenie USA od INF potvrdil už v piatok americký prezident Donald Trump. USA už dlhé mesiace tento krok avizovali, pričom obviňovali Rusko, že túto zmluvu aj tak nedodržiava a snažili sa s Moskvou zjednať nápravu.

Ako v piatok oznámil Trump, Spojené štáty, tak, ako to už dlho robí Rusko, sa tiež „pohnú vpred s vývojom“ vlastných obranných kapacít. „Nemôžeme byť jedinou krajinou na svete jednostranne dodržiavajúcou túto alebo akúkoľvek inú zmluvu,“ vyhlásil Trump.

Ako v piatok informoval americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, Washington zámer odstúpiť od INF oficiálne oznámi Rusku už v sobotu. Tým začne plynúť šesťmesačné obdobie, ktoré podľa zmluvy musí uplynúť medzi oznámením jednej zo strán, že chce od zmluvy odstúpiť, a koncom jej platnosti.

Dvere pre rokovania sú otvorené

V sobotu, deň po tom, ako odstúpenie od zmluvy oznámili Spojené štáty, oznámilo rovnaký krok aj Rusko. „Naši americkí partneri oznámili, že rušia svoju účasť na zmluve, a my ju rušíme tiež,“ oznámil v živom televíznom vystúpení ruský prezident Vladimir Putin.

„Všetky naše návrhy v tejto oblasti sú tak ako doteraz na stole, dvere pre rokovania sú otvorené,“ dodal Putin.

Rusko podľa Putina po tomto obojstrannom kroku začne vyvíjať nové rakety stredného doletu. Ako však ruský prezident dodal, rozmiestni ich v európskej časti Ruska len vtedy, ak Američania rozmiestnia v Európe svoje rakety.

NATO apelovalo na Rusko

Severoatlantická aliancia (NATO) ešte v piatok apelovala na Rusko, aby zmluvu opätovne začalo dodržiavať a zvrátilo tým ešte rozhodnutie USA. Moskva by mala podľa aliancie „využiť zostávajúcich šesť mesiacov na to, aby sa vrátila k plnému a overiteľnému dodržiavaniu“ tejto zmluvy.

Ak Moskva nezlikviduje raketové systémy, ktoré podľa USA zmluvu porušujú, „Rusko bude niesť plnú zodpovednosť za krach zmluvy“, uvádza sa v stanovisku NATO.

Zmluvu INF, ktorú ešte v roku 1987 podpísali vtedajší sovietsky líder Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan. Zmluva zakazuje obom štátom vlastniť, vyrábať a testovať rakety odpaľované zo zeme s doletom od 500 do 5 500 kilometrov.

Washington Moskvu dlhodobo obviňoval, že zmluvu porušuje vývojom nového ruského raketového systém 9M729. Rusko však akékoľvek porušovanie zmluvy doteraz popieralo.

Viac k témam: americký prezident, NATO, ruský prezident, Zmluva o jadrových zbraniach stredného doletu (INF)
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína je proti odstúpeniu USA od zmluvy a vyzýva Spojené štáty aj Rusko, aby si vyriešili nezhody © SITA Všetky práva vyhradené.

2. februára 2019

Odporúčané články