Českí novinári netrpezlivo čakajú na prepustenie vraha Kajínka, ktorému Zeman udelil milosť

PRAHA 20. mája (WebNoviny.sk) – Už druhý deň čakajú českí novinári pred bránou väznice v Rýnoviciach na prepustenie dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, odsúdeného na doživotie. Prezident Miloš Zeman sa mu totiž rozhodol udeliť milosť, ktorú mu má do zámku Lány formálne doručiť ešte v sobotu vedúci prezidentskej kancelárie Vratislav Mynář. Informoval o tom spravodajský portál Tn.cz českej televízie Nova.

Mynář oficiálne donesie prezidentovi do Lánov dokument, ktorý dostane Kajínka z väzenia. Českej televízii (ČT) to oznámil samotný Mynář. Nie je však jasné, kedy prezident milosť podpíše.

Odporúčame:
Na doživotie odsúdený vrah Kajínek dostane od prezidenta Zemana milosť

Hneď ako Zeman milosť schváli podpisom, originál doručia ministerstvu spravodlivosti, ktoré má na starosti ďalší postup a ďalšie kroky. Ministerstvo musí napríklad upovedomiť súd, v ktorého obvode sa väznica nachádza. Rýnovice sú mestská časť Jablonca nad Nisou, v Libereckom kraji na severe Čiech.

Predseda tohto súdu potom okamžite oznámi udelenie milosti väzňovi. Nasleduje štandardný, približne dvojhodinový proces prepúšťania – väzeň absolvuje pohovor so sociálnym pracovníkom a lekársku kontrolu a vyzdvihne si osobné veci zo skladu. Potom už môže vyjsť bránou na slobodu.

Novinári si čakanie pred väznicou krátia grilovaním, hraním kariet alebo petangom; niektorí tam nocujú v karavanoch, uviedol portál Tn.cz.

Viac k témam: Česká republika, Jiří Kajínek, Miloš Zeman
Zdroj: Webnoviny.sk – Českí novinári netrpezlivo čakajú na prepustenie vraha Kajínka, ktorému Zeman udelil milosť © SITA Všetky práva vyhradené.

20. mája 2017

Odporúčané články