Celoplošné testovanie je pripravené na 60 percent, Čaputová bude žiadať od Matoviča zmeny (video)

445919_img_2260 676x451.jpg

30.10.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 30. októbra, 12:11

Z celkového množstva odberných tímov je pripravených približne 60 percent na oba víkendové dni. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to povedala po piatkovom stretnutí s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR) Danielom Zmekom a veliteľom operácie Spoločná zodpovednosť Ivanom Pachom.

Cieľ je nenaplniteľný

Uvedený stav je platný menej ako 24 hodín pred spustením operácie. Prezidentka preto podotkla, že cieľ operácie pretestovať celé obyvateľstvo Slovenska, je podľa ich slov nenaplniteľný.

Viac o téme: Koronavírus

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Z poskytnutých informácií je podľa prezidentky zrejmé, že v rámci celoplošného testovania nebude možné otestovať státisíce záujemcov o testovanie. Preto premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) požiadala zrealizovať testovanie tam, kde budú zabezpečené odbery. Teda vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí o testovanie majú záujem.

„Zároveň takto zúročíme doposiaľ vykonané prípravné práce ozbrojených síl, samospráv a dobrovoľníkov a vynaložené materiálne a finančné zdroje,“ skonštatovala Čaputová.

Problémové podmienky zákazu vychádzania

Pred spustením testovania tiež žiada prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania a netrestať ľudí, ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú alebo ktorí z iných dôvodov na test nemôžu ísť.

„Nemôžeme pripustiť, aby státisíce občanov zostali pred testovaním v neistote,“ upozornila prezidentka.

Hlava štátu zároveň žiada zrušiť kategorizovanie občanov na tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu a tých, druhých, pretože na nich nevyšlo. Takýto následok v aktuálnej situácii podľa Čaputovej rozdeľuje spoločnosť.

„V hre dnes už nie je len výsledok testovania, ale aj súdržnosť Slovenska a schopnosť obstáť pred ťažkou skúškou ďalších dní a týždňov. Plošným testovaním si nekupujeme priepustku, len rozkladáme riziko šírenia vírusu v čase a je na nás, aby sme tento čas využili zmysluplne,“ dodala prezidentka. Zároveň vyzvala občanov, aby využili možnosť otestovať sa, ak túto možnosť majú.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Celoplošné testovanie, COVID-19, Koronavírus, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Celoplošné testovanie je pripravené na 60 percent, Čaputová bude žiadať od Matoviča zmeny (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

30. októbra 2020

Odporúčané články