Čečenec Shiksaitov napadol rozhodnutie o vydávacej väzbe

Hamzat Shiksaitov podal na ústavný súd sťažnosť pre porušenie jeho základných práv a slobôd.KOŠICE 11. augusta (WebNoviny.sk) – Ústavný súd (ÚS) SR vo štvrtok verejne prerokoval sťažnosť Čečenca Hamzata Shiksaitova. V sťažnosti namieta porušenie svojich práv, vrátane práva na osobnú slobodu vzatím do vydávacej väzby, o ktorej rozhodol Krajský súd v Košiciach a v marci tohto roku potvrdil Najvyšší súd (NS) SR. Druhý senát vo štvrtok pojednávanie odročil na 6. októbra, keď by mal už aj vyniesť rozhodnutie.

Hamzat Shiksaitov podal na ústavný súd sťažnosť pre porušenie jeho základných práv a slobôd. Ako uviedla právna zástupkyňa Čečenca Iveta Rajtáková, v sťažnosti namieta, že o jeho vydávacej väzbe nerozhodol zákonný sudca. Okrem toho polícia, prokuratúra ani súdy, vrátane NS SR, neprihliadli na skutočnosť, že mu bol v roku 2011 Švédskym kráľovstvom priznaný štatút utečenca a vydaný cestovný pas. V treťom rade Rajtáková poukázala na skutočnosť, že nebolo dodržané ústavné právo, že každý, kto oprávnene vstúpi na územie SR, môže ho aj slobodne opustiť.

Odporúčame:

Podvodník sľuboval výnosy, peniaze minul pre seba

V kauze zločineckej skupiny Róberta O. padli tri doživotia

SR nemôže vydať utečenca

Vo svojom vystúpení Rajtáková uviedla, že o vzatí Hamzata do vydávacej väzby nerozhodol sudca, ktorý mal v tom čase pracovnú pohotovosť na súde a mohol rozhodnúť – teda zákonný sudca, ale iná sudkyňa. Rajtáková na to upozornila aj NS SR, ktorý sa touto otázkou ale nezaoberal. Zastáva právny názor, že je otázne, či je takéto rozhodnutie zákonné.

Zdôraznila, že ak bol cudzincovi priznaný v niektorej krajine Európskej únie azyl a štatút utečenca, podľa európskeho práva to majú rešpektovať aj ostatné členské krajiny únie. Právne predpisy SR neumožňujú vydať osobu, ktorej bolo priznané postavenie utečenca, čo bolo jasné už pri jeho zadržaní a nebolo možné vziať ho do vydávacej väzby.

Pokiaľ ide porušenie práva zaručeného slovenskou ústavou, a to, že každý, kto oprávnene vstúpi na územie SR, ho môže slobodne opustiť – Rajtáková uviedla, že nenašli žiaden z dôvodov, pre ktoré by Hamzat nemohol opustiť naše územie.

Rusi vinia Čečenca z terorizmu

Čečenca zadržala slovenská polícia pri kontrole na hraničnom priechode Vyšné Nemecké 15. januára 2015. Muž je na zozname Interpolom hľadaných osôb a Rusko na neho vydalo medzinárodný zatykač. Ruská federácia požiadala Slovensko o jeho vydanie.

Rusi Hamzata vinia z toho, že ako člen nelegálnej ozbrojenej skupiny spáchal v Groznom teroristický čin. Hamzat je dodnes vo vydávacej väzbe na Slovensku. O jeho vydaní doposiaľ nebolo rozhodnuté, pretože podľa Rajtákovej sú viaceré nezrovnalosti v extradičných listinách predložených Ruskou federáciou a spochybnila hodnovernosť tvrdení ruskej strany, lebo až do roku 2015 nikto nevedel o tom, že bol na neho vydaný medzinárodný zatykač.

Podľa informácie Rajtákovej košický krajský súd bude začiatkom septembra opätovne rozhodovať vo veci samotnej extradície – teda o tom, či vydať, alebo nevydať Hamzata Shiksaitova na trestné stíhanie do Ruskej federácie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. augusta 2016

Odporúčané články