Cavendish či Kittel v 10. etape Tour de France takmer nesplnili limit, Sagan im dal sedem minút

381503_france_cycling_tour_de_france_29911 ff849c99fb6a4899a1b23a1eb8e62e0f 676x451.jpg

LE GRAND BORNAND 18. júla (WebNoviny.sk) – Desiata etapa 105. ročníka cyklistických pretekov Tour de France priviedla jazdcov prvýkrát do Álp. Na trase z Annecy do Le Grand Bornard boli pripravené tri stúpania prvej kategórie a jedna horská prémia najvyššej kategórie.

Náročné kopce však výraznejšie nezamiešali poradím v popredí celkovej klasifikácie.

Šprintérske mená v „grupette“

Naopak, veľké problémy narobili šprintérom, ktorí takmer neprišli do cieľa v časovom limite.

Odporúčame:
Video: Alaphillipe ovládol 10. etapu Tour de France 2018, Sagan vyhral rýchlostnú prémiu

Trať desiatej etapy mala dĺžku iba 158,5 kilometra, ale cyklisti si na nej ani chvíľu neoddýchli. Pelotón sa začal rozdeľovať už od úvodu a nestabilné tempo vôbec nevyhovovalo „rýchlym“ jazdcom, ktorí postupne začali odpadávať z „balíka“. Na chvoste štartového poľa sa sformovala jedenásťčlenná skupina šprintérov a pomocníkov na rovinatých úsekoch. Jej hlavnou úlohou bolo prísť do cieľa s odstupom na víťaza menším ako 34 minút a 35 sekúnd.

V „grupette“ sa ocitli hviezdne šprintérske mená ako Mark Cavendish, Marcel Kittel alebo Dylan Groenewegen, ktorý na prebiehajúcom ročníku „Starej dámy“ už dvakrát ovládol záverečný dojazd. V cieli ich napokon organizátori klasifikovali s mankom 34:02 min. takže sa o 33 sekúnd vyhli časovému limitu a na Tour de France môžu pokračovať ďalej.

Ťažký deň nezvyčajne skoro

Pre porovnanie Peter Sagan skončil na 115. mieste so stratou 26:29 min, čiže bol lepší o 7:33 min. V záverečných kilometroch mu robil spoločnosť Talian Daniel Oss, ktorý je takisto súčasťou nemeckého tímu Bora-Hansgrohe. Líder bodovacej súťaže prišiel do cieľa osem minút pred limitom. Komplikáciám sa vyhol aj druhý muž súťaže o zelený dres Kolumbijčan Fernando Gaviria.

Odporúčame:
Tour de France 2018 (11. etapa): Cieľ je na vrchole stúpania, Peter Sagan môže zabodovať na prémii

Zabudol som, že horské stúpania sú také náročné. Je to nezvyčajné, že sme mali takýto ťažký deň už v prvej alpskej etape. Zvyčajne sa to stáva v závere pretekov, keď nasleduje po sebe viacero dní s kopcami. Zostal so mnou tímový kolega Julien Vermote a spolu sme sa dostali do ´grupetta´. Tam sme si už navzájom viacerí pomáhali. Ak sa jeden trápi, ostatní ho počkali. Zišla sa tam dobrá skupina ľudí,“ vyjadril sa pre Cycling News Mark Cavendish, ktorý je v celkovom poradí na 148. priečke so stratou 1:11 hod.

Viac k témam: cyklistika, Peter Sagan, Tour de France
Zdroj: Webnoviny.sk – Cavendish či Kittel v 10. etape Tour de France takmer nesplnili limit, Sagan im dal sedem minút © SITA Všetky práva vyhradené.

18. júla 2018

Odporúčané články