Časti USA sužuje extrémne počasie, vyžiadalo si ľudské obete

Počasie v USA je bláznivé. V newyorskom Central Parku namerali na Štedrý deň 22 stupňov – najviac od začiatku meraní v roku 1871.Washington 27. decembra (WebNoviny.sk) – Najmenej 29 ľudí zahynulo počas vianočných sviatkov na juhovýchode USA v dôsledku tornád, búrok a ďalších extrémnych prejavov počasia. Len v Texase v aglomerácii Dallasu majú tornáda na svedomí 11 obetí, 18 ľudí doplatilo životom na výčiny počasia v štátoch Mississippi, Alabama, Tennessee a Arkansas, uviedla agentúra AP.

Na mnohých miestach boli zatopené domy a ulice. Zatiaľ čo severozápad krajiny postihlo husté sneženie, severovýchod mal letné teploty a Kalifornia zápasí s tradičnými lesnými požiarmi.

Svoj „pozdrav“ poslal dnes do Nového Mexika, na severozápad Texasu a do Oklahomy studený front blížiaci sa od Aljašky, kam priniesol poľadovicu a husté sneženie. Meteorológovia predpovedajú, že na niektorých miestach Nového Mexika môže napadnúť až 60 centimetrov snehu.

Už na Prvý sviatok vianočný prišlo na juhovýchode USA o život 17 ľudí, z toho desať v Mississippi, šesť v Tennessee a jeden v Arkansase. V štáte Mississippi sa k smrštiam pridali aj záplavy.

V sobotu sa tornádo prehnalo predmestiami texaskej metropoly Dallas. Len v Garlande si vyžiadalo osem obetí, poškodilo 600 budov a spôsobilo značné materiálne škody. Okolo 50.000 ľudí sa podľa webu novín Dallas Morning News ocitlo bez elektriny.

Búrlivé počasie na juhozápade USA spôsobil stret chladného vzduchu prúdiaceho zo severu s teplými vzduchovými hmotami nad východným pobrežím. V newyorskom Central Parku namerali na Štedrý deň 22 stupňov – najviac od začiatku meraní v roku 1871, na Floride bolo dokonca 28 stupňov.

Na západnom pobreží v štáte Washington sa momentálne tešia z výborných snehových podmienok. Opačné problémy majú niekoľko stoviek kilometrov južnejšie v kalifornskom okrese Ventura, kde sa nedarí zastaviť šírenie lesného požiaru.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. decembra 2015

Odporúčané články