Bývalý britský premiér Cameron sa vzdal poslaneckého mandátu

David Cameron odstúpil z postu britského premiéra 13. júla, keď sa mu pred celoštátnym referendom, ktoré sa konalo 23. júna, nepodarilo presvedčiť voličov, aby hlasovali za zotrvanie Británie v EÚ.

LONDÝN 12. septembra (WebNoviny.sk) – Bývalý britský premiér David Cameron sa v pondelok s okamžitou platnosťou vzdal mandátu poslanca Dolnej snemovne parlamentu. V ňom zastupoval volebný obvod Witney, v ktorom sa tak budú musieť konať doplňovacie voľby. Informovala o tom agentúra DPA.

Cameron odstúpil z postu britského premiéra 13. júla, keď sa mu pred celoštátnym referendom, ktoré sa konalo 23. júna, nepodarilo presvedčiť voličov, aby hlasovali za zotrvanie Británie v EÚ. Vtedy uviedol, že aj napriek tomu, že v rámci Konzervatívnej strany nebude zastávať nijakú vedúcu funkciu, v parlamente zostane.

Na poste premiérky a líderky konzervatívcov vystriedala Camerona po referende Theresa Mayová, ktorej úlohou je dozerať na proces vystúpenia Británie z EÚ.

Cameronovi, ktorý stál na čele britskej vlády od roku 2010, sa v parlamentných voľbách v roku 2015 podarilo dosiahnuť znovuzvolenie. Jeho pozícia však bola po júnovom referende podľa agentúry AP neudržateľná, pretože viedol kampaň za zotrvanie Británie v EÚ, čo väčšina voličov v hlasovaní odmietla.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. septembra 2016

Odporúčané články