Britský súd poslal za mreže radikálneho islamského kazateľa

Anjem Choudary bol uznaný za vinného v júli po tom, ako na internete prisahal vernosť IS.LONDÝN 6. septembra (WebNoviny.sk) – Britského radikálneho islamského kazateľa Anjema Choudaryho, ktorý verejne podporil teroristickú organizáciu Islamský štát (IS), poslal v utorok londýnsky súd na päť a pol roka do väzenia.

Choudary (49) bol uznaný za vinného v júli po tom, ako na internete prisahal vernosť IS. Kazateľ svojím konaním porušil britský protiteroristický zákon, informuje agentúra DPA. Choudary sa už v minulosti vyhol trestnému stíhaniu, a to napriek svojej podpore zakázanej extrémistickej skupiny Muhádžirún (Emigranti), ako aj usvedčeniu niekoľkých jeho stúpencov zo skutkov súvisiacich s terorizmom.

Choudary však na seba upútal pozornosť úradov svojou podporou džihádistickej sekty IS v niekoľkých prejavoch zverejnených na webovej stránke YouTube a vyjadreniami, že uznáva kalifát vyhlásený IS na obsadených územiach. Spolu s Choudarym si rozsudok vypočul aj jeho stúpenec Mohammed Mizanur Rahman. Sudca označil počas pojednávania Choudaryho za „vypočítavého a nebezpečného“.

Fundamentalistu pakistanského pôvodu, narodeného vo východnom Londýne, ako aj zakázané organizácie, ktoré pomáhal viesť, bezpečnostné zložky obviňujú z radikalizácie mladých ľudí vrátane vrahov britského vojaka Leeho Rigbyho. Choudary nikdy neodsúdil žiadne útoky spáchané islamskými fanatikmi, a to ani tie v Londýne z roku 2005, pri ktorých zomrelo vyše 50 ľudí. Ako vyštudovaný právnik dokázal umne využívať limity slobody prejavu i priestoru, ktorý mu pravidelne poskytovali britské verejnoprávne médiá.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. septembra 2016

Odporúčané články