Brexit môže nastať až koncom roka 2019, chýbajú úradníci

Podľa nemenovaného zdroja z britskej vlády ministerstvá nemajú infraštruktúru a ľudí, ktorých potrebujú prijať, aby rokovali o podmienkach brexitu.LONDÝN 14. augusta (WebNoviny.sk) – Vystúpenie Británie z Európskej únie sa môže posunúť až na koniec roka 2019, keďže Británii chýbajú štátni úradníci na túto úlohu a Francúzsko aj Nemecko čakajú na budúci rok voľby. A to môže zdržať začiatok rokovaní o brexite. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters s odvolaním sa na článok v novinách Sunday Times.

Odporúčame:

Veľká Británia chce naďalej prispievať do eurofondov

Briti vzali útokom weby imigračných úradov v Austrálii

Mayová by chcela začať budúci rok

Vláda britskej premiérky Theresy Mayovej naznačila, že plánuje aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorým odštartuje dvojročný proces odchodu z EÚ, začiatkom budúceho roka.

Sunday Times však v nedeľu napísali, že britské ministerstvá súkromne varovali vysokopostavených predstaviteľov londýnskeho finančného centra City, že k aktivácii článku 50 možno dôjde až koncom budúceho roka. Tým by sa vystúpenie Británie z EÚ posunulo až na koniec roka 2019.

„Ministri si teraz myslia, že spustenie procesu odchodu sa môže posunúť na jeseň 2017,“ uviedol nemenovaný zdroj zo City, ktorý o tom diskutoval s dvoma ministrami.

O podmienkach vraj nemá kto rokovať

Podľa nemenovaného zdroja z britskej vlády ministerstvá nemajú infraštruktúru a ľudí, ktorých potrebujú prijať, aby rokovali o podmienkach brexitu. A dokonca ani nepoznajú „správne otázky“, ktoré by mali klásť počas týchto rokovaní.
Jeden z ministerských úradníkov, ktorý tiež nechcel byť menovaný, novinám povedal, že problémom je aj načasovanie volieb v Nemecku a vo Francúzsku.

Vo Francúzsku sa v apríli a v máji 2017 uskutočnia prezidentské voľby a Nemecko čakajú na jeseň budúceho roka parlamentné voľby. Britská premiérka Mayová vytvorila dve nové ministerstvá: ministerstvo pre dohľad nad rokovaniami o brexite a ministerstvo zahraničného obchodu.

Minister pre brexit David Davis však údajne zatiaľ prijal len polovicu ľudí. Aj ministra pre zahraničný obchod Liama Foxa čaká náročná úloha. Potrebuje zohnať expertov. Tí sa však za desiatky rokov členstva Británie v EÚ presunuli do Bruselu a v Londýne zostala len hŕstka skúsených vyjednávačov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. augusta 2016

Odporúčané články