Bratia Šťastní sú legendy, zhodujú sa Hossa a Chára

Bratské trio Šťastných sa za veľkou mlákou kompletne stretlo v roku 1981, keď za Petrom a Antonom dorazil aj Marián. BRATISLAVA/TORONTO 13. septembra (WebNoviny.sk) – Iba traja členovia z tímu Európy na blížiaci sa Svetový pohár v kanadskom Toronte (17. septembra – 1. októbra) boli na svete, keď sa Peter Šťastný spolu s bratom Antonom rozhodli v roku 1980 nelegálne opustiť komunistické Československo, aby mohli hrať hokej v Severnej Amerike. Dvaja z nich sú Slováci – obranca Zdeno Chára a útočník Marián Hossa.

„Nespomínam si na ich odchod, ale pamätám si, že tu hrali,“ vyhlásil podľa portálu sportsnet.ca Marián Hossa, ročník narodenia 1979. Bratské trio Šťastných sa za „veľkou mlákou“ kompletne stretlo v roku 1981, keď za Petrom a Antonom dorazil aj Marián. „Zabijácke trio“ zo Slovenska sa za krátku chvíľu stalo v drese Québecu Nordiques postrachom obrán v celej profilige, všetci traja zaznamenali v najlepšej súťaži sveta dovedna viac ako 2000 kanadských bodov. „Boli sme traja, ale hrali sme tak, akoby sme boli štyria,“ zavtipkoval si kedysi najmladší z bratského tria Anton.

„Peter bol z nich najlepší, potom tam bol Marián a Anton. V období komunizmu sme ich príliš nemohli sledovať, nebolo televízne pokrytie. Omnoho viac sa na obrazovkách objavoval Wayne Gretzky,“ spomína Marián Hossa. „Peter Šťastný bol jedným z najlepších hokejistov histórie a aj jeho bratia si v NHL urobili výborné meno,“ doplnil 37-ročný rodák zo Starej Ľubovne, ktorý hokejovo vyrastal v Trenčíne.

Kariéru bratov Šťastných útržkovito sledoval aj Zdeno Chára, v tých časoch mu bolo ľúto, že v Československu nevysielali prenosy z NHL. „Občas k nám prišli nejaké správy, ako si Slováci počínajú v NHL. Zábery zo zápasov sa k nám však nedostali. Zmenilo sa to až začiatkom 90. rokov. Vedel som, že tá súťaž existuje, ale nemohol som sledovať jej duely,“ skonštatoval zadák Zdeno Chára (nar. 18. marca 1977).

„O úteku bratov Šťastných som veľa čítal. Bola to veľká vec u nás doma aj v Québecu. V tomto kanadskom meste sú naozajstnými legendami. Boli prví, ktorým sa podarilo prejsť cez hranice. V NHL boli mimoriadne produktívni, stali sa vodcami tímu Nordiques, navyše traja bratia. Bolo to perfektné,“ nadviazal ďalší Slovák z tímu Európy, 30-ročný Andrej Sekera.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. septembra 2016

Odporúčané články