Boko Haram zverejnili nové video s unesenými školáčkami

Teroristická skupina Boko Haram už niekoľko rokov ohrozuje obyvateľstvo severovýchodnej Nigérie a podniká aj útoky v susednom Čade, Nigeri a Kamerune.ABUJA 14. augusta (WebNoviny.sk) – Teroristická skupina Boko Haram zverejnila na internete novú videonahrávku, na ktorej sú zachytené niektoré zo školáčok unesených pred viac ako dvoma rokmi z mesta Chibok na severovýchode Nigérie. Jedno z dievčat dokonca prehovorilo pred kamerou a odkázalo nigérijskej vláde, že výmenou za ich slobodu musí prepustiť zadržiavaných militantov, informovala dnes agentúra AP.

Odporúčame:

Vojaci Boko Haram prepadli humanitárny konvoj

Mladá žena zahalená v hidžábe, ktorú zrejme donútili rozprávať únoscovia, na záberoch prosí o pomoc rodičov a ostatných krajanov, keďže zajatkyne musia znášať „každodennú bolesť a utrpenie“. Mnohé z nich údajne zahynuli alebo utrpeli zranenia pri náletoch nigérijských síl a rovnaký osud postihol aj časť ich „manželov“, teda džihádistov, za ktorých sa museli vydať.

Boko Haram už niekoľko rokov ohrozuje obyvateľstvo severovýchodnej Nigérie a podniká aj útoky v susednom Čade, Nigeri a Kamerune. Cieľom skupiny je vytvoriť vlastný štát, kde chce uplatňovať prísnu formu islamského práva známeho ako šaría.

Na zverejnenom videu vidieť viac ako 40 mladých žien v hidžáboch, z ktorých niektoré držia v náručí dieťa. Celkovo bolo v apríli 2014 unesených z internátu v meste Chibok až 276 školáčok. „Prosím, choďte a žiadajte vládu Nigérie, aby prepustili spolubojovníkov našich únoscov, aby nás tiež mohli prepustiť na slobodu a nechať nás vrátiť sa domov. Naozaj trpíme – nemáme tu čo jesť ani piť,“ hovorí dievča identifikované ako jedna z unesených školáčok.

Na videu vystupuje i bojovník Boko Haram, ktorý varuje, že ak nebudú prepustení zadržiavaní členovia tejto skupiny, vláda a rodičia už dievčatá z Chiboku „nikdy nenájdu“.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. augusta 2016

Odporúčané články