• Fotonovinky
  • Blesk Usain Bolt má zlatý olympijský hetrik aj na dvestovke

Blesk Usain Bolt má zlatý olympijský hetrik aj na dvestovke

Držiteľ zlatého olympijského hetriku zo stovky aj dvojstovky Usain Bolt je už veľmi blízko k naplneniu svojho historického zámeru získať triple-triple.RIO DE JANEIRO 19. augusta (WebNoviny.sk) – Jamajský superšprintér Usain Bolt po zlatom olympijskom hetriku na stovke dosiahol tento vskutku historický výsledok aj na 200 m. Vo finále dvojstovky na olympijských hrách v Riu de Janeiro Bolt zabehol čas 19,78 s a ako jediný z finálovej osmičky sa dostal pod 20 sekúnd. Striebro si vybojoval mladý Kanaďan Andre de Grasse (20,02) a bronz prekvapujúco patrí Francúzovi Christophovi Lemaitrovi (20,12).

Až šiesty skončil americký favorit Lashawn Merritt (20,19). Jediný Američan vo finále sa zďaleka nepriblížil k svojmu tohtoročnému svetovému maximu (19,74). Vo finálovej osmičke chýbali a o medaily nezabojovali ďalší spolufavoriti – Američan Justin Gatlin a Jamajčan Yohan Blake. Strieborný z vlaňajších MS v Pekingu Gatlin skončil v súčte semifinálových behov na prvom nepostupovom – deviatom mieste, keď dosiahol 20,13. Na finále mu chýbali 3 stotiny sekundy.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 14. deň

Posledná Boltova dvestovka v kariére

„Keď na niečom pracujete dlho a veľmi tvrdo, potom príde moment šťastia a úľavy. Práve ho prežívam. Už len to, že som sem prišiel a všetko do seba správne zapadlo, je skvelý pocit. Nie som už najmladší a taký čerstvý ako kedysi, ale vzrušenie zo zlatej medaily je rovnaké a to je podstatné. Koncentrujem sa na to, čo chcem robiť. Ak toto všetko už nebude fungovať, potom to už nebude Usain Bolt,“ vravel Bolt v prvej reakcii po finále na 200 m pre BBC.

Po chvíli dodal: „Už nepotrebujem nič ďalej dokazovať. Som najväčší. Celkovo patrím medzi najväčších športovcov, akými boli Muhammad Ali či Pelé. Dúfam, že po týchto hrách už budem v ich spoločnosti.“

Bolt zareagoval aj na otázku, či to bola v Riu jeho posledná veľká dvojstovka v kariére. Prenikli totiž informácie, že na budúci rok na MS v Londýne bude bežať už len 100 m. „Áno, povedal som, že ak pôjdem do Londýna, budem tam bežať už iba stovku. Osobne si myslím, že toto bolo mojich posledných 200 m na vrcholnom podujatí. Môj tréner však ovláda spôsob, ako ma o niečom presvedčiť.“

Odporúčame:

Víťazný rozbeh Usaina Bolta. Zvoľnil a obzeral sa za súpermi

Bolt s úsmevom postúpil do finále, Gatlin šokujúco nie

Strieborný De Grasse vo finále nemal energiu

Strieborný Kanaďan De Grasse má iba 21 rokov, ale z Ria si odnáša dve medaily. Na stovke bol bronzový. Finálový výkon na 200 m sa mu až tak nepozdával, keďže v semifinále dosiahol oveľa lepších 19,80 s, osobný aj národný rekord. „Možno som v semifinále odovzdal až príliš veľa energie. Vo finále som sa snažil ju nájsť, ale nebola tam.“ Bronzový Lemaitre vybojoval prvú medailu pre európskeho šprintéra na olympijských hrách po 16 rokoch.

V Sydney 200 sa stal nečakaným víťazom Grék Konstantinos Kenteris a striebro bral Brit Darren Campbell. „Veril som, že táto medaila môže prísť a prišla. Minulý rok bol pre mňa náročný, nebol som taký rýchly, ako som chcel. Teraz som však šťastný, ani neviem, čo na to ešte povedať,“ uviedol 26-ročný Lemaitre, ktorý má z 200 m v zbierke aj zlato z ME 2010 a bronz z MS 2011.

Čerstvo osemnásobný olympijský víťaz Bolt pred finále na 200 m utrúsil, že na obľúbenej trati sa pokúsi o svetový rekord, ale aj vzhľadom na náročnejšie podmienky – chlad a mokrá dráha po daždi – to nebolo možné. Bolt nastúpil v šiestej dráhe a na štarte predviedol štvrtý najhorší reakčný čas z finálovej osmičky. Už po niekoľkých desiatkach metrov si utvoril náskok a po vybehnutí zo zákruty už o jeho víťazstve nebolo pochýb.

Zrýchlenie na záver už neprišlo, akoby nechcel zbytočne plytvať so silami. Výsledkom bolo 19,78 s, čiže navlas rovnaký čas aký dosiahol takmer dvojmetrový obor medzi šprintérmi v semifinále. Pre porovnanie: v Pekingu 2008 dosiahol čas 19,30 (vtedy svetový rekord) a v Londýne 2012 to bolo 19,32. Aktuálne globálne maximum v jeho podaní z MS v Berlíne 2009 má hodnotu 19,19 s.

Johnsonove chvály na Bolta

Držiteľ zlatého olympijského hetriku zo stovky aj dvojstovky Bolt je už veľmi blízko k naplneniu svojho historického zámeru získať triple-triple, čiže dovŕšiť zlaté misie na OH v troch disciplínach. Už mu zostáva iba štafeta na 4x 100 m. Jamajský superšprintér prišiel do Ria de Janeiro s ambíciou potvrdiť status atletickej legendy.

Jedenásťnásobný majster sveta bude o 2 dni tridsiatnikom (nar. 21. 8. 1986) a v tomto roku pre zranenie absolvoval oveľa menej štartov, ako si naplánoval. Napriek tomu už na stovke potvrdil svoju dlhodobú extratriedu, keď finálovým časom 9,81 s dovŕšil zlatý olympijský hetrik. A teraz tento výnimočný kúsok zopakoval aj na 200 m.

„Finále na 200 m ukázalo, že zvyšok štartovného poľa nevedel odpovedať na to, čo vyzeralo ako únava v podaní Usaina Bolta. Obzeral sa po svojich súperoch, ktorí ho mali naháňať, ale neboli tam. Toto je Boltova pečať výkonnosti, ktorá patrí do histórie atletiky. On je tým modelom či vzorom, podľa ktorého sa budú posudzovať šprintéri v budúcnosti. Ľudia ich budú neustále konfrontovať s tým, čo nám tu predvádzal Bolt počas dlhých rokov svojej jedinečnej éry,“ uviedol televízny expert BBC Michael Johnson, bývalý svetový rekordér aj olympijský víťaz na 200 m.

ATLETIKA
Muži – finále – 200 m (-0,5 m/s):
1. Usain Bolt (Jam.) 19,78 s, 2. Andre de Grasse (Kan.) 20,02, 3. Christophe Lemaitre (Fr.) 20,02, 4. Adam Gemili (V. Brit.) 20,12, 5. Churandy Martina (Hol.) 20,13, 6. Lashawn Merritt (USA) 20,19, 7. Alonso Edward (Pan.) 20,23, 8. Ramil Gulijev (Tur.) 20,43

Boltov zlatý olympijský hetrik na stovke:

Skvelý Bolt na olympiáde zavŕšil zlatý hetrik na stovke

Bolt opäť udrel a má zlato, Gatlina vybučali, píšu médiá

Gepard, nezastaviteľný či big Usain. Športovci velebia Bolta

Usain Bolt venoval zlato lekárovi, ktorý ho postavil na nohy

Slabší štart a vypustený záver, Bolt začal v Riu časom 10,07

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. augusta 2016

Odporúčané články