Bieloruský reportér je odsúdený na tri roky za článok, v ktorom citoval známeho muža zabitého pri policajnej razii

501938_gettyimages 980041056 676x451.jpg

23.3.2023 (SITA.sk) – Súd v Bielorusku vo štvrtok odsúdil reportéra miestneho vydania jedného z najpopulárnejších ruských novín na tri roky väzenia za urážku autoritárskeho vodcu krajiny Alexandra Lukašenka.

Policajná razia

Hienadž Mažejka bol odsúdený za článok z roku 2021 v ruskom denníku Komsomoľská pravda, ktorý citoval známeho muža zabitého pri policajnej razii a ktorý o zosnulom hovoril v dobrom. Tento príbeh rozhneval bieloruského prezidenta Lukašenka, ktorý čoraz tvrdšie potláča opozíciu a kritiku.

Spomenutým zabitým mužom bol IT pracovník menom Andrej Zelcar, ktorého zastrelili, keď agenti bieloruskej KGB prišli do bytového domu v rámci razie zameranej na pátranie po „teroristoch“.

Útek do Ruska

Pri akcii zahynul aj príslušník KGB. Tento príbeh bol rýchlo stiahnutý z webovej stránky novín, ale úrady tento web zablokovali a Komsomoľská pravda neskôr ukončila činnosť v Bielorusku.

Mažejka po týchto udalostiach utiekol do Ruska, ale v Moskve ho zadržali a poslali naspäť do Bieloruska.

Viac k témam: Bieloruský prezident, KGB Bieloruská tajná služba, Novinár
Zdroj: SITA.sk – Bieloruský reportér je odsúdený na tri roky za článok, v ktorom citoval známeho muža zabitého pri policajnej razii © SITA Všetky práva vyhradené.

23. marca 2023

Odporúčané články