Bezpečnostná rada OSN vyzvala lídrov Cypru, aby začali znovu rokovať o zjednotení ostrova

401246_cyprus 676x451.jpg

NEW YORK 31. januára (WebNoviny.sk) – Bezpečnostná rada OSN v stredu jednomyseľne prijala rezolúciu, v ktorej vyzýva gréckych a tureckých cyperských lídrov, aby sa dohodli na podmienkach začatia rokovaní s cieľom dosiahnuť opätovné zjednotenie ostrova „v dohľadnom časovom horizonte„.

V rezolúcii členovia najmocnejšieho orgánu OSN vyjadrili ľútosť nad nedostatkom pokroku v tomto smere a apelovali na obe strany, aby „sa chopili významnej príležitosti„, ktorú ponúkajú konzultácie za účasti osobitnej vyslankyne OSN pre Cyprus Jane Hollovej Luteovej. Posledné rokovania o znovuzjednotení ostrova, ktoré sa konali v júli 2017 vo Švajčiarsku, sa skončili neúspechom.

Národnostne zmiešaný Cyprus vstúpil v roku 2004 do Európskej únie ako celok, hoci v skutočnosti je už desiatky rokov rozdelený na dve časti. Severocyperská turecká republika, ktorú uznáva iba Turecko, vznikla v roku 1974 v reakcii na puč s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku.

Väčšina medzinárodného spoločenstva však uznáva výhradne legitimitu grécko-cyperskej vlády kontrolujúcej južnú časť ostrova. Cieľom obnovenia mierových rozhovorov je dosiahnuť opätovné zjednotenie ostrova.

Viac k témam: Grécko, OSN Organizácia spojených národov, Severocyperská turecká republika, zjednotenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Bezpečnostná rada OSN vyzvala lídrov Cypru, aby začali znovu rokovať o zjednotení ostrova © SITA Všetky práva vyhradené.

31. januára 2019

Odporúčané články