Berlín a Paríž chcú posilniť vojenskú úlohu EÚ

Medzi navrhovanými krokmi sú zriadenie stáleho hlavného štábu pre civilné a vojenské misie EÚ, skvalitnenie lekárskej starostlivosti pri misiách únie prostredníctvom európskeho veliteľstva zdravotníkov či zlepšenie prepojenia dopravných kapacít členských štátov.

BERLÍN 12. septembra (WebNoviny.sk) – Francúzsko a Nemecko chcú po teroristických útokoch z uplynulých mesiacov posilniť vojenskú úlohu Európskej únie.

Pred blížiacim sa neformálnym summitom únie v Bratislave zverejnili obe krajiny spoločnú koncepciu, ktorá okrem iného predpokladá zriadenie hlavného štábu pre misie EÚ alebo pravidelné vrcholné schôdzky EÚ o bezpečnostnej a obrannej politike.Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

Odporúčame:

Fico: O záveroch summitu diskutujeme, dominuje bezpečnosť

Je najvyšší čas posilniť našu solidaritu a obranné schopnosti Európy, aby sme mohli efektívnejšie chrániť naše hranice a občanov EÚ,“ hovorí sa v dokumente oboch krajín.

Paríž a Berlín sa v ňom vyslovujú za prijatie prvých rozhodnutí v danej sfére už na decembrovom summite únie. Medzi navrhovanými krokmi sú podľa DPA zriadenie stáleho hlavného štábu pre civilné a vojenské misie EÚ, skvalitnenie lekárskej starostlivosti pri misiách únie prostredníctvom európskeho veliteľstva zdravotníkov či zlepšenie prepojenia dopravných kapacít členských štátov. Ďalej sa navrhuje zefektívnenie výmeny satelitných záberov s cieľom zlepšiť ochranu vonkajších hraníc únie, ako aj posilnenie spolupráce EÚ a Severoatlantickej aliancie so zámerom úspešne čeliť internetovým a ďalším hrozbám.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. septembra 2016

Odporúčané články