Belgickí policajti prevádzali migrantov, Francúzi ich zatkli

Belgické policajné zdroje sa incident snažili ospravedlniť tým, že od začiatku júla bolo v krajine zadržaných 2500 migrantov. Paríž/Brusel 22. septembra (WebNoviny.sk) – Francúzska polícia v utorok pri hraniciach s Belgickom zadržala svojich dvoch belgických kolegov, ktorí autom prevážali skupinu 13 migrantov. Francúzske médiá vo štvrtok spresnili, že šlo o migrantov, ktorých pár hodín predtým zadržali v Belgicku.

Incident s belgickými policajtmi, ktorých vo Francúzsku vypočúvali pre podozrenie z „napomáhania ilegálnej migrácii“, vyvolal hnev francúzskych úradov a napätie v diplomatických vzťahoch medzi oboma krajinami, konštatovala dnes vo svojom vysielaní francúzska spravodajská televízia BFMTV.

Belgicko od februára obnovilo kontrolu na svojich hraniciach

Podľa BFMTV sa prípad začal odvíjať v utorok ráno, keď vodič kamiónu idúceho z Francúzska kvôli podozrivým zvukom v nákladnom priestore svojho vozidla kontaktoval francúzsku políciu. Keďže sa však už nachádzal na belgickom území, zasiahnuť prišli belgickí policajti. Tí v aute našli 13 migrantov sýrskeho a irackého pôvodu, vrátane troch mladistvých, ktorí sa chceli dostať do Británie, ale nastúpili do nesprávneho kamiónu.
Belgicko od februára obnovilo kontrolu na svojich hraniciach. V prípade zadržania migrantov platí, že ich vráti čo najbližšie k hranici krajiny, odkiaľ prišli, čo v tomto prípade znamená francúzsko-belgickú hranicu.

Belgická polícia preto zadržaných migrantov naložila do dvoch dodávok, aby ich previezla k hraniciam s Francúzskom. Jedna z dodávok však – údajne nedopatrením – prešla až na francúzske územie, kde policajtov zadržali ich francúzski kolegovia a predviedli ich na výsluch na policajnú stanicu v Armentieres. Výsluch trval štyri hodiny. Belgickí policajti počas neho uvádzali, že konajú na príkaz svojich nadriadených. Po výsluchu ich prepustili na slobodu. Migranti zostali vo väzbe, spresnila agentúra AP.

Incident vyvolal ostrú reakciu francúzskeho ministra vnútra

V súvislosti so zadržaním belgických policajtov ich odborárska organizácia upozornila na nedodržanie ich práv: šlo o flámsky hovoriacich policajtov a francúzska polícia im neposkytla tlmočníka. Nedostali ani advokáta či zápis z vypočúvania. Belgické policajné zdroje sa incident snažili ospravedlniť tým, že od začiatku júla bolo v krajine zadržaných 2500 migrantov. To je podľa nich počet, ktorý neumožňuje upozorňovať francúzskych partnerov na každý ich prevoz k hraniciam.

Incident vyvolal ostrú reakciu francúzskeho ministra vnútra Bernarda Cazeneuva, ktorý si predvolal belgického veľvyslanca vo Francúzska a žiadal vysvetlenie. Kontaktoval aj svojho belgického kolegu Jana Jambona. Francúzske médiá si však položili aj otázku, či je prípad z utorka prvý, keď sa belgickí policajti pokúšali previezť cez hranice s Francúzskom skupinu migrantov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. septembra 2016

Odporúčané články