Bary v Starom Meste budú zrejme musieť zatvárať už o 22:00

Najvyšší súd SR totiž rozhodol o tom, že súčasné nariadenie mestskej časti, podľa ktorého bolo možné otváracie hodiny pre podniky a terasy v Starom Meste posudzovať individuálne, nie je v súlade so zákonom.BRATISLAVA 22. decembra (WebNoviny.sk) – Podniky v bratislavskom Starom Meste budú musieť zatvárať zrejme už o 22:00. Najvyšší súd totiž rozhodol, že individuálne posudzovanie otváracích hodín pre podniky a terasy nie je v súlade so zákonom.

„Staré Mesto musí rešpektovať toto rozhodnutie, proti ktorému nie je možné odvolanie a momentálne čaká na právoplatnosť rozsudku. V praxi to znamená, že pre prevádzky bude platiť všeobecná prevádzková doba so záverečnou o 22:00 hodine,“ uvádza sa v tlačovej správe mestskej časti Staré Mesto, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa mestskej časti Nora Gubková.

Cez týždeň do polnoci

Najvyšší súd tak potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave z 3. decembra 2014. Starosta Starého Mesta Radoslav Števčík sa vo februári tohto roka voči rozsudku krajského súdu odvolal, no teraz je jasné, že neuspel. Staré Mesto sa zrušenia súčasného platného nariadenia o prevádzkových hodinách v Starom Meste obávalo, starosta Števčík preto ešte v novembri navrhol upraviť prevádzkové hodiny v podnikoch v Starom Meste a rozdeliť ich do niekoľkých zón s istými pravidlami, ktoré by platili pre všetky prevádzky v danej zóne.

V pešej zóne by tak mohli byť podniky otvorené cez týždeň len do polnoci, v širšom centre mesta o hodinu menej. Cez víkendy by sa mohli ľudia v podnikoch v historickom centre zabávať do druhej rána, no od polnoci bez hudby. V obývanejších častiach mesta by museli bary zatvárať už o 22. hodine.

„V novembri vedenie mestskej časti ponúklo nový návrh upravujúci prevádzkové hodiny po 22:00 a zároveň rešpektujúci požiadavky obyvateľov. Chcelo tak predísť právnemu vákuu, ktoré by nastalo po prípadnom rozhodnutí Najvyššieho súdu SR,“ vysvetľuje ďalej Gubková.

Mesto sa chce rozdeliť

Všeobecne záväzné nariadenie chcel starosta Števčík predložiť miestnym poslancom na decembrové zastupiteľstvo. Nové pravidlá sa však nestretli s pochopením u prevádzkarov podnikov, ktorí tvrdili, že nové pravidlá by mohli byť pre nich likvidačné. Na spoločnom stretnutí vedenia Starého Mesta s podnikateľmi a obyvateľmi Starého Mesta 25. novembra starosta Števčík oznámil, že návrh na úpravu otváracích hodín z decembrového zastupiteľstva sťahuje, rozhodol sa počkať s tým až po parlamentných voľbách.

„O nových pravidlách prevádzkových hodín rokuje samospráva so zástupcami gastronomických prevádzok a obyvateľov. Najbližšie stretnutie bude 28. decembra 2015,“ uzavrela Gubková.

Staré Mesto v nariadení navrhuje mestskú časť rozdeliť do niekoľkých zón s istými pravidlami, ktoré by platili pre všetky prevádzky v danej zóne. Napríklad v pešej zóne, kde je sústredených najviac podnikov, by mohli prevádzky ostať otvorené od nedele do štvrtka do 24:00 a cez víkend do druhej hodiny ráno, no od polnoci bez hudby.

V širšom centre mesta by bary museli cez týždeň zatvárať o 23:00, piatky a soboty o hodinu neskôr. V zóne, kde prevláda rezidenčný život, by mali zatvárať už o desiatej večer. Výnimkou sú len prevádzky umiestnené v podzemí či bary na lodiach kotviacich na Dunaji, ktoré by mali povolené otváracie hodiny do piatej hodiny ráno.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. decembra 2015

Odporúčané články