Bangladéšsky líder opozície označil parlamentné voľby za frašku a žiada ich opakovanie

397871_banglades 676x451.jpg

DHÁKA 30. decembra (WebNoviny.sk) – Líder spojenectva opozičných bangladéšskych strán Kamal Hussajn označil v nedeľu večer parlamentné voľby v krajine za „frašku“ a vyhlásil, že opozícia bude žiadať ich opakovanie. Ako dodal prostredníctvom povolebného telemostu, v pondelok sa zídu opozičné strany a budú zvažovať presný ďalší postup.

Hussajn pripomenul, že viac ako sto opozičných kandidátov z volieb na poslednú chvíľu odstúpilo, čím protestovali proti neférovosti volieb. „Volebná komisia by mala vyhlásiť tieto voľby za neplatné a vyhlásiť nové,“ povedal líder bangladéšskej opozície.

O život prišlo viac ako šestnásť ľudí

Pri násilnostiach, ktoré nedeľňajšie voľby sprevádzali, prišlo o život podľa posledných informácií najmenej šestnásť ľudí. Informuje o tom s odvolaním sa na zdroje z rôznych častí krajiny bangladéšsky denník Daily Star.

Všetky obete volebných násilností prišli o život pri zrážkach medzi priaznivcami znepriatelených politických táborov, ktoré sa odohrali na trinástich rôznych miestach v krajine.

Voľby sa uskutočnili v 299 z celkového počtu 300 volebných obvodov, v tom poslednom boli zrušené v dôsledku úmrtia jedného z dvoch miestnych kandidátov.

Počas volieb platili v krajine mimoriadne bezpečnostné opatrenia, vrátane zákazu jazdy motorových vozidiel v metropole Dháka. Výnimku mali v tomto smere iba volební pozorovatelia a novinári.

Premiérka je menšie zlo

Krajina sa už vopred obávala opakovania nepokojov a násilností, aké sa odohrali pri predchádzajúcich parlamentných voľbách v roku 2014. Počas nich zahynulo pri pouličných násilnostiach 22 ľudí. Rovnaká, 22-percentná, bola aj volebná účasť, keďže väčšina voličov zostala v obavách z násilností radšej doma. Údaje o účasti v tohtoročných voľbách zatiaľ nie sú k dispozícii.

V Bangladéši je pri moci už od roku 2009 premiérka Hasína Wadžídová z hnutia Liga Awami, ktorú medzinárodné spoločenstvo považuje na miestne pomery za menšie zlo, a cení si predovšetkým jej postoj počas genocídy moslimských Rohingov v susednom Mjanmarsku, ktorých už viac ako 700-tisíc prijal Bangladéš na svoje územie.

Na druhej strane však Wadžídová vládne v krajine železnou rukou, jej hlavná politická protivníčka, bývalá premiérka Chálida Zijáová, bola odsúdená na 17 rokov odňatia slobody za údajné zneužívanie fondov dvoch charitatívnych organizácií. Vo väzení je aj mnoho ďalších opozičných predstaviteľov a aktivistov, viacero ďalších sa za posledné roky záhadne „stratilo„.

Viac k témam: Hasína Vadžídová, Kamal Hussajn, parlamentné voľby v Bangladéši
Zdroj: Webnoviny.sk – Bangladéšsky líder opozície označil parlamentné voľby za frašku a žiada ich opakovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

30. decembra 2018

Odporúčané články