Babiš navrhol za svojho nástupcu poslanca Pilného, Sobotka mu už dve mená odmietol

PRAHA 17. mája (WebNoviny.sk) – Český minister financií Andrej Babiš (ANO) navrhol v stredu premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi (ČSSD) za svojho nástupcu poslanca ANO a šéfa hospodárskeho výboru Poslaneckej snemovne Ivana Pilného. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Sobotka už odmietol dve mená, s ktorými Babiš kalkuloval – námestníčku ministra financií pre dane Alenu Schillerovú a ministra životného prostredia Richarda Brabca. O tom, kto Babiša nahradí v ministerskom kresle, v utorok do noci rokovalo vedenie hnutia ANO. Česká televízia uviedla, že ďalšími adeptmi boli ministerka pre miestny rozvoj Karla Šlechtová a minister spravodlivosti Robert Pelikán.

Odporúčame:
Prezident Zeman sa s odvolaním Babiša neponáhľa. Zrejme bude čeliť žalobám

„Toho kandidáta, ktorého navrhneme, nebude mať dôvod odmietnuť. Čo sa bude diať, keď to meno premiér nebude akceptovať, nebudem komentovať. Nechcem dávať žiadne odkazy a vyhrážky, podľa toho, ako sa zachová, si každý urobí obraz, ako sa pán premiér zachová,“ povedal v utorok večer Babiš.

Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek v utorok vyhlásil, že by sa hnutie malo držať pravidla „tri a dosť“. Sobotka už v pondelok odmietol, že by Babiša vystriedal Brabec či námestníčka Schillerová. Tá by bola podľa premiéra iba Babišovou predĺženou rukou.

Vyčítal jej tiež, že nesie zodpovednosť za kritizovaný pomalý a veľmi neochotný prístup ministerstva financií a daňovej správy ku kontrolám firiem, ktoré emitovali korunové dlhopisy.

Viac k témam: Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka, Česká republika, vládna kríza v Česku
Zdroj: Webnoviny.sk – Babiš navrhol za svojho nástupcu poslanca Pilného, Sobotka mu už dve mená odmietol © SITA Všetky práva vyhradené.

17. mája 2017

Odporúčané články