August bol mimoriadne teplý a v niektorých oblastiach Slovenska aj veľmi suchý

353805_horucavy 640x420.jpg

BRATISLAVA 29. septembra (WebNoviny.sk) – Tohtoročný august bol na Slovensku mimoriadne teplý a v niektorých oblastiach na západe krajiny aj veľmi suchý.

Na väčšine meteorologických staníc skončil ako tretí až piaty najteplejší aspoň od roku 1951, v Hurbanove skončil ako štvrtý najteplejší august aspoň od roku 1900.

Chladnejšie bolo na východe

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) hodnotí august 2017 ako mimoriadne nadnormálny, s priemernou teplotnou odchýlkou +3,3 °C v porovnaní s rokmi 1961 až 1990. Uplynulý mesiac bol najteplejší na západnom a strednom Slovensku, chladnejší bol na východnom Slovensku, predovšetkým v oblasti Východoslovenskej nížiny.

Najnižšiu priemernú mesačnú teplotu vzduchu, okrem vysokých horských polôh, zaznamenali v Tatranskej Javorine (15,1 °C), najvyššiu v Žihárci (23,7 °C). Absolútne teplotné minimum, okrem vysokých horských polôh, namerali 24. augusta vo Vernári (0,8 °C), Lomnický štít mal deň predtým -5,4 °C.

Zrážkovo podpriemerný

Najvyššie teplotné maximum zaznamenali 3. augusta v Senici (38,8 °C). V priebehu augusta 2017 sa vyskytlo na celom Slovensku až 25 tropických dní a 14 tropických nocí.

Najdlhšia a najintenzívnejšia vlna horúčav bola na začiatku mesiaca od 1. do 6. augusta. Najviac tropických dní zaznamenali na stanici v Dolných Plachtinciach (21) a najviac tropických nocí v Bratislave, Mlynskej doline (9).

Tohtoročný august bol zrážkovo podpriemerný, dosiahol 81 % dlhodobého priemeru. Najviac zrážok spadlo na východnom Slovensku, najmenej na západnom Slovensku. V priebehu augusta sa vyskytlo až 18 dní s búrkou, najmä v oblasti Liptovskej kotliny a severného Šariša.

Viac k témam: počasie, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav
Zdroj: Webnoviny.sk – August bol mimoriadne teplý a v niektorých oblastiach Slovenska aj veľmi suchý © SITA Všetky práva vyhradené.

29. septembra 2017

Odporúčané články