Asad môže byť súčasťou transformácie Sýrie, tvrdí Turecko

Turecko je jedným z hlavným podporovateľov povstalcov bojujúcich za Asadovo zvrhnutie a na jeho území prebýva momentálne viac než 2,7 milióna sýrskych utečencov. ISTANBUL 20. augusta (WebNoviny.sk) – Turecký premiér Binali Yildirim vyhlásil, že jeho krajina je ochotná akceptovať, aby sýrsky prezident Bašár Asad hral v priebehu prechodného obdobia v Sýrii určitú úlohu. Na stretnutí s predstaviteľmi zahraničných médií však zároveň hneď dodal, že Asad v budúcnosti Sýrie miesto nemá. Píše o tom agentúra AP.

Ministerský predseda sa tiež nechal počuť, že Turecko sa bude snažiť, aby sa – čo sa týka Sýrie – stalo v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov viac než len regionálnym hráčom. Pokiaľ ide o budúcnosť Sýrie, Yildirim uviedol, že Turecko nedovolí, aby sa táto krajina etnicky rozdelila, a Ankara by radšej bola za taký systém, v ktorom by boli zastúpené všetky etnické skupiny.

Turecko je jedným z hlavným podporovateľov povstalcov bojujúcich za Asadovo zvrhnutie a na jeho území prebýva momentálne viac než 2,7 milióna sýrskych utečencov.

Nový mierový proces s Kurdami vylúčili

Yildirim tiež vylúčil novú mierovú iniciatívu so vzbúreneckou, v Turecku zakázanou organizáciou Strana kurdských pracujúcich (PKK). Na stretnutí s predstaviteľmi zahraničných médií povedal, že „nijaký (nový mierový) proces neexistuje. Nebudeme viesť dialóg s teroristickou organizáciou“.
Slová tureckého ministerského predsedu sú reakciou na to, že PKK v poslednom čase zintenzívnila bombové útoky na policajné a armádne ciele.

Len tento týždeň pri útokoch kurdských vzbúrencov zahynula viac než desiatka ľudí, analyzuje agentúra AP. Prímerie medzi PKK a tureckou vládou vlani stroskotalo, a tak sa opäť obnovili už tri desaťročia trvajúce násilnosti, ktoré si za ten čas vyžiadali už stovky mŕtvych.

Mierový proces vraj nedokázali využiť

Yildirim zároveň konštatoval, že povstalci zo Strany kurdských pracujúcich nedokázali využiť predošlý mierový proces na dobré účely. Turecko a jeho spojenci považujú PKK za teroristickú organizáciu.

Kurdi sú iránskym národom indoeurópskeho pôvodu, príbuzným s Peržanmi a inými indoiránskymi kmeňmi v ich okolí. Obývajú predovšetkým horské oblasti Turecka, Iránu, Iraku, Sýrie a Zakaukazsko. Hovoria jazykom patriacim do indoeurópskej jazykovej rodiny, blízkym jazyku svojich susedov Iráncov. Kurdčina – vzdialene tak príbuzná aj jazykom slovanským – je úplne odlišná od semitskej arabčiny, ako aj od turečtiny, patriacej do jazykovej rodiny altajskej.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. augusta 2016

Odporúčané články