Antidopingový systém čakajú reformy na globálnej úrovni

Medzi zmenami, ktoré žiadajú zástupcovia viacerých antidopingových asociácií, by malo byť aj zamedzenie konfliktu záujmov.KODAŇ 3. septembra (WebNoviny.sk) – Predstavitelia Medzinárodného olympijského výboru či iných veľkých športových organizácií by už v budúcnosti nemali byť členmi antidopingových orgánov. Tak znie jeden z návrhov lídrov 17 antidopingových asociácií, ktoré sa stretli v dánskej Kodani za účelom prinavrátiť týmto inštitúciám vážnosť v globálnom boji proti dopingu.

Ide napríklad o snahu zamedziť konfliktu záujmov, aby zamestnancom žiadnej antidopingovej agentúry nebol človek, ktorý sa podieľa na tvorbe politiky v štruktúrach MOV či pôsobí v iných funkciách na úrovni národných či medzinárodných športových zväzov. V súčasnosti na čele Svetovej antidopingovej agentúry stojí Brit Craig Reedie, ktorý je zároveň členom Medzinárodného olympijského výboru.

Koalícia tiež požaduje, aby Svetová antidopingová agentúra mala v budúcnosti silu, nezávislosť aj právo rozhodovať o dôležitých otázkach v antidopingovom systéme, akým je napríklad posudzovanie podozrení zo štátom podporovaného dopingu v Rusku.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. septembra 2016

Odporúčané články