Americký protiraketový systém THAAD v Kórei je už schopný prevádzky

SOUL 2. mája (WebNoviny.sk) – Protiraketový systém THAAD, ktorý minulý týždeň Spojené štáty rozmiestnili v Južnej Kórei, je už schopný prevádzky. Uviedol to v utorok podľa agentúry DPA hovorca amerických síl v Kórei Rob Manning.

„Americké sily v Kórei (USFK) potvrdzujú, že obranný raketový systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) je funkčný a schopný zachytiť severokórejské rakety a brániť (Južnú Kóreu),“ uviedol Manning.

Odporúčame:
Video: USA začali v Južnej Kórei inštalovať protiraketový systém THAAD, protesty nepomohli

Informáciu potvrdilo aj juhokórejské ministerstvo obrany, ktorého hovorca povedal, že protiraketový systém je schopný „rýchlo reagovať“ na hrozbu zo strany Severnej Kórey.

Spojené štáty začali s rozmiestňovaním systému THAAD v Južnej Kórei len minulý týždeň. Stalo sa tak napriek protestom miestnych obyvateľov i námietkam Číny.

Americký systém THAAD je schopný likvidovať balistické rakety krátkeho a stredného doletu. Jeho úlohou má byť posilnenie obrany pred možnou severokórejskou raketovou hrozbou.

Na inštalácii systému v Južnej Kórei sa Washington a Soul dohodli vlani v júli. Ako vhodná lokalita bola vybraná poľnohospodárska oblasť Songdžu na juhovýchode krajiny. Mnohí tamojší obyvatelia sa však obávajú, že systém pre nich predstavuje potenciálne zdravotné a environmentálne riziko.

Prvé súčasti systému boli do Južnej Kórey dovezené ešte začiatkom marca. Americká armáda ubezpečuje, že má výlučne obranný charakter a nepredstavuje žiadnu hrozbu pre okolité krajiny.

Viac k témam: Čína, Južná Kórea, protiraketový systém THAAD, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Americký protiraketový systém THAAD v Kórei je už schopný prevádzky © SITA Všetky práva vyhradené.

2. mája 2017

Odporúčané články