Americká CIA bude sledovať Severnú Kóreu, zriadila samostatnú jednotku

WASHINGTON 11. mája (WebNoviny.sk) – Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) oznámila v stredu vytvorenie osobitnej jednotky na sledovanie aktivít Severnej Kórey. Útvar sa má zameriavať predovšetkým na hrozby predstavované jadrovými zbraňami a balistickými raketami, ktoré táto ázijská krajina vyvíja.

Novovytvorenú jednotku Korea Mission Center budú tvoriť pracovníci s príslušnými skúsenosťami, ktorí majú úzko spolupracovať s inými tajnými službami a bezpečnostnými orgánmi. „Zriadenie Korea Mission Center nám umožňuje účelnejšie prepojiť kapacity CIA a postupovať proti vážnym hrozbám, ktorým sú vystavené Spojené štáty a ich spojenci zo strany Severnej Kórey,“ povedal riaditeľ spravodajskej služby Mike Pompeo.

K uvedenému oznámeniu došlo v čase, keď Pchjongjang obviňuje CIA a juhokórejskú tajnú službu, že pripravovali atentát na severokórejského vodcu Kima Čong-una pomocou biochemickej látky. Napätie na Kórejskom polostrove je značné už niekoľko týždňov, pričom k nemu prispievajú obavy, že by Pchjongjang mohol uskutočniť svoju šiestu jadrovú skúšku. Proti tomu sa stavia OSN, ako aj Čína ako jediný významnejší zahraničný spojenec Severnej Kórey.

Viac k témam: CIA Central Intelligence Agency, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, Severná Kórea, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Americká CIA bude sledovať Severnú Kóreu, zriadila samostatnú jednotku © SITA Všetky práva vyhradené.

11. mája 2017

Odporúčané články