Američania sa v Riu postarali o škandál, usvedčilo ich video

Z obetí sú výtržníci, zlatého Lochteho a spol. neprepadli. Americkí plavci ničili zariadenie na toaletách čerpacej stanice.RIO DE JANEIRO 19. augusta (WebNoviny.sk) – Z obetí sú napokon výtržníci. Štyria americkí plavci vrátane dvanásťnásobného olympijského medailistu Ryana Lochteho sa postarali v dejisku olympijských hier v Riu de Janeiro o škandál. Vyšetrovatelia ich usvedčili, že o lúpežnom prepadnutí klamali.

Odporúčame:

Zlatého Lochteho v Riu okradli, pri hlave mu držali zbraň

Amerických plavcov zadržala polícia, vyviedli ich z lietadla

Prvotná verzia hovorila o prepade na ceste z večierka

Športovci aj vplyvom alkoholu robili výtržnosti a na čerpacej stanici rozbili zariadenie na toaletách a keď škody odmietli zaplatiť, dostali sa do potýčky s pracovníkom bezpečnostnej služby. Napokon na pumpe nechali peniaze, podľa pracovníka išlo o 100 brazílskych realov a 20 amerických dolárov, a odišli. „Neboli obeťami prepadnutia, boli výtržníkmi,“ uviedol riodejaneirský policajný šéf Fernando Veloso.

Prvotná verzia hovorila o tom, že Lochteho a spol. na ceste z večierka vo Francúzskom dome po skončení plaveckých súťaží taxíkom do olympijskej dediny zastavili lupiči prezlečení za falošných policajtov. Vraj im zobrali peniaze a mobilné telefóny.

„Ukázali policajný odznak, vytiahli zbrane a povedali nám, aby sme si ľahli na zem. Odmietol som, keďže som neurobil nič zlé. Ten chlap mi priložil zbraň k tvári, natiahol kohútik. Dal som ruky nahor a poslúchol ho. Hlavné je, že sa nikomu nič nestalo,“ tvrdil najskôr Lochte.

Lochte rýchlo odletel, Bentza a Congera vytiahli policajti v stredu z lietadla

Brazílska polícia však pri vypočúvaní nezískala dostatok dôkazov, navyše verzie plavcov sa dosť líšili a boli v nich viaceré nezrovnalosti. Vyšetrovatelia napokon zistili, že sa plavci počas cesty taxíkom zastavili na benzínovej pumpe a keďže boli toalety zatvorené, začali močiť na zem a zničili jednu z reklám. Toaletu si násilne otvorili a zničili jej zariadenie.

Pracovník bezpečnostnej služby a manažér benzínovej pumpy dorazili na miesto výtržností a dohodli sa na zaplatení škody. Podľa anonymného zdroja z polície však bezpečnostný pracovník použil ako jeden z donucovacích prostriedkov aj hrozbu vytiahnutou zbraňou.

Zatiaľ nie je jasné, či plavcom hrozí za ich výtržnosti v Brazílii nejaký trest. Určite ich však potrestá Plavecká federácia USA, keďže porušili jej kódex. Môžu im zastaviť činnosť, donútiť ich ísť na protialkoholické liečenie, potrestať pokutou či vylúčiť z reprezentácie. Kým Lochte je už dávno doma, jeho traja parťáci zostávajú v Brazílii. Dvojicu Gunnar Bentz a Jack Conger vytiahli policajti v stredu z lietadla do USA a predviedli ich vypovedať.

Jimmy Feigen sa sám prihlásil na polícii. Vo štvrtok v noci Bentz s Cognerom na druhý pokus odleteli do vlasti. „Aby bolo jasné, vypovedali iba ako svedkovia. Vo výpovediach ani vo svojich vyhláseniach neklamali,“ obhajoval dvojicu právnik Sergio Riera. Feigenovi by mali tiež čoskoro vrátiť pas, zatiaľ čaká na rozhodnutie o návrate do USA.

Olympijský výbor USA vyslovil poľutovanie nad správaním svojich reprezentantov. „Ospravedlňujeme sa našim hostiteľom v Riu a brazílskemu ľudu za rušivý moment na tejto veľkolepej oslave športu,“ uviedol USOC.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. augusta 2016

Odporúčané články