Američan bol za vraždu z roku 1997 odsúdený na 20 rokov

Za vraždu 22-ročného študenta Čcho Čung-pchila bol pôvodne na doživotie Edward Lee.SOUL 29. januára (WebNoviny.sk) – Súd v Soule poslal v piatok na 20 rokov do väzenia Američana Arthura Pattersona, ktorý v roku 1997 v jednej z reštaurácií siete rýchleho občerstvenia Burger King ubodal na smrť juhokórejského študenta. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na juhokórejské médiá.

Americké úrady vydali Pattersona (36) do Južnej Kórey vlani v septembri, po 16 rokoch od jeho úteku do USA. Za vraždu 22-ročného študenta Čcho Čung-pchila bol pôvodne na doživotie odsúdený Pattersonov priateľ Edward Lee – takisto Američan -, ktorý sa v čase vraždy nachádzal na mieste činu. Neskôr ho však z dôvodu nedostatku dôkazov zbavili obvinení.

Patterson bol pôvodne odsúdený na 18 mesiacov odňatia slobody za zničenie dôkazov, keď sa po vykonaní zločinu zbavil vražednej zbrane. Neskôr mu bola udelená amnestia a v roku 1999 utiekol do USA, zatiaľ čo juhokórejské úrady začali nové vyšetrovanie, uviedlo tamojšie ministerstvo spravodlivosti.

V čase vraždy boli Patterson aj Lee ešte tínedžeri a na súde obviňovali jeden druhého. Dobodaného študenta našla polícia na reštauračných toaletách, zomrel však až pri prevoze do nemocnice. Obaja Američania tvrdili, že ho nepoznali. Patterson sa nachádzal v Kórei, pretože jeho otec pracoval ako civilný zamestnanec pre americkú armádu. Reštaurácia, kde bol študent zavraždený, leží v obľúbenej nákupnej a zábavnej štvrti Itewon neďaleko americkej vojenskej základne.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. januára 2016

Odporúčané články