Alergikom skomplikuje život nastupujúca peľová sezóna tráv

BANSKÁ BYSTRICA 17. mája (WebNoviny.sk) – Peľ tráv z čeľade lipnicovitých bude v najbližších dvoch mesiacoch patriť medzi najvýznamnejší alergén, ktorý dokáže spôsobiť nemalé ťažkosti ľuďom alergickým na peľ rastlín a drevín. „Pokles denných hladín peľu bude ovplyvňovaný najmä zrážkovou činnosťou,“ doplnila pre agentúru SITA hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravia (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

Peľová sezóna brezy je v závere

V uplynulom týždni na celom Slovensku dominoval peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých – jedle, smreka, borovice a peľ dubov. Peľová sezóna brezy je v závere a jej peľ sa vyskytoval v ovzduší už len ojedinele a aj to vo veľmi nízkych denných koncentráciách.

Svojím vrcholom prešla už aj peľová sezóna ihličnanov. Denné koncentrácie ich peľu poklesnú a s nimi zmiznú aj žlté povlaky z našich parapetov či okrajov mlák. Zvýšili sa však denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých, ale dosahovali zatiaľ nízke koncentrácie, teda hladiny, ktoré zatiaľ neboli alergologicky významné.

Štartuje peľová sezóna tráv

Najvyššie denné koncentrácie peľu v ovzduší v uplynulom týždni boli namerané v nedeľu v Banskej Bystrici a Žiline. Najkritickejšia peľová situácia bola 14. mája v Banskej Bystrici, keď celková denná koncentrácia peľu v ovzduší dosiahla 655 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, pričom dominoval peľ borovicových drevín. Dosť peľu bolo aj v ovzduší Žiliny a okolia.

„Pribudol peľ pŕhľavovitých rastlín a výraznejšie štartuje peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých. Okrem peľu už uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval aj peľ duba, buka, javora, platanu, jaseňa, pagaštanu, orecha, bazy, skorocelu a štiavu. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium,“ uviedla Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby na Slovensku.

Viac k témam: alergie, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk – Alergikom skomplikuje život nastupujúca peľová sezóna tráv © SITA Všetky práva vyhradené.

20. mája 2017

Odporúčané články