Aktualizované: Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získali Američania

354043_jeffrey c. hall michael rosbash michael w. young 640x420.jpg

BRATISLAVA 2. októbra (WebNoviny.sk) – Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získali tento rok americkí chronobiológovia Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young za objavenie molekulárnych mechanizmov, ktoré kontrolujú cirkadiánny rytmus živých organizmov. Američania sú už tridsiatou siedmou trojicou, ktorá získala toto prestížne ocenenie spoločne.

Hall, Rosbash a Young svojím objavom zistili, ako rastliny, zvieratá a ľudia prispôsobujú svoj biorytmus v súlade s rotáciou Zeme. Spomínané mechanizmy skúmali na vínnych muškách, u ktorých izolovali gén zodpovedný za kontrolu bežného denného biorytmu.

Odporúčame:
Kolumbijský prezident si prevzal Nobelovu cenu za mier

Zistili, že tento gén kóduje proteín, ktorý sa počas noci nahromadí v bunke a počas dňa sa postupne rozloží, v súlade s 24-hodinovým denným cyklom. Následne určili ďalšie proteínové komponenty tohto mechanizmu, ktorým sa riadia biologické hodiny vo vnútri bunky. Ich objav viedol k pochopeniu, že biologické hodiny fungujú na základe rovnakých princípov aj u ostatných mnohobunkových organizmov vrátane ľudí.

Biologické hodiny prispôsobujú organizmus rozdielnym častiam dňa, pričom regulujú napríklad správanie sa, spánok, hladiny hormónov, telesnú teplotu a metabolizmus. Nesúlad medzi vonkajším prostredím a biologickým hodinami môže mať dôsledky na zdravie jedinca. Dlhodobej nevyrovnanosti životného štýlu a biologických hodín u človeka napríklad pripisujú zvýšené riziko viacerých ochorení.

Informácie zverejnila webstránka www.nobelprize.org.

Viac k témam: Nobelova cena, Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktualizované: Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získali Američania © SITA Všetky práva vyhradené.

2. októbra 2017

Odporúčané články