Ako zvýšiť pracovnú produktivitu vďaka feng shui?

490750_pracovna rastliny 676x444.jpg

16.8.2022 (Webnoviny.sk) – Feng shui je vedou i umením efektívneho usporiadania priestoru pre špecifické účely. Jedným z nich môže byť aj produktívna práca.

Hoci zásady feng shui nie sú do detailov opísateľné, či vysvetliteľné jazykom vedy, priazeň si získali, lebo sa osvedčili v praxi. Aplikovateľné na každý vonkajší i vnútorný priestor, staroveké čínske princípy organizácie sú zdrojom inšpirácie už po tisícročia.

Zariadenie domácnosti podľa feng shui je známe tým, že v miestnostiach nasledujúcich jeho pravidlá prináša atmosféru pokoja, rozvahy a jasného myslenia všetkým, ktorí v nich trávia viac času. Práve tieto kvality sú potrebné aj pre úspešnú a produktívnu prácu, nech už sa zaoberá čímkoľvek. Ak i vy trávite v kancelárii podstatnú časť vášho dňa, zvážte zmeny v duchu feng shui a dovoľte novonadobudnutej harmónii prejaviť sa vo výsledkoch vašej pracovnej činnosti. Nasledujúce tipy vám pritom môžu prísť vhod.

Pozícia stola

Správna poloha pracovného stola vychádza z jednoduchého psychologického poznania, že vnútorný komfort a prehľad o dianí v miestnosti sú podmienené orientáciou vo vzťahu k dverám. Práve dverami prúdi dnu podstatná časť energie zhmotnenej pohybom kolegov, či zákazníkov. Je mimoriadne dôležité, aby ste k nim neboli otočení chrbtom – oveľa menšiemu stresu budete vystavení, ak budete sedieť k dverám čelom. Ak to nie je možné, umiestnite na protiľahlú stenu zrkadlo tak, aby ste na dvere videli aspoň nepriamo.

Platí tiež, že čím väčšiu časť miestnosti spoza stola vidíte, tým silnejší bude váš pocit kontroly nad situáciou v nej. Úplným ideálom je umiestnenie stola v najvzdialenejšom diagonálnom rohu smerom od dverí.

Poriadok na stole

Že to, ako meníme prostredie okolo seba odráža náš vkus, myslenie a zmysel pre poriadok je zrejmé. No platí to aj naopak – to, aké charakteristiky má prostredie, ktoré bezprostredne vnímame transformuje našu myseľ. Preto sa viacero súčasných odborníkov na feng shui zameriava na upratovanie. Poradia vám, že uprataný pracovný stôl vám pomôže vyčistiť hlavu a lepšie sa sústrediť na úlohy, ktoré vás čakajú. Neporiadok na stole zhoršuje náladu a pridáva stres.

Stolička

Pracovná stolička by mala byť stabilná, s pevným operadlom do výšky ramien. Práve to zabezpečí najlepšiu fyzickú oporu, no popri pohodlí zároveň dodá aj sprievodný pocit, že máte „krytý chrbát“. Zabezpečte tiež, aby ste mali okolo seba dostatok miesta na otáčanie sa do strán bez zbytočne stiesňujúceho obmedzenia pohybu nôh.

Živé dekoračné prvky

Blahodarne osviežujúci vplyv na psychiku počas ťažkého pracovného dňa má pohľad na prirodzenú zeleň. Určite preto pridajte do vašej blízkosti aj peknú izbovú rastlinu. Niektoré druhy (Svokrin jazyk, Ficus, brečtan, a iné) poskytnú sprievodný benefit vyčistenia vzduchu, ktorý dýchate, od škodlivých mikroorganizmov. Feng shui učí vyhýbať sa rastlinám s priveľmi špicatými listami, ktoré môžu byť podvedome asociované s hrozbou agresie.

Dostatok svetla

Dobré osvetlenie kancelárie je dôležité, lebo práca pri slabom svetle môže byť nadmerne vyčerpávajúca. Dokonalý, no žiaľ zriedkavý stav je, keď sú všetky kancelárske priestory osvetlené prirodzeným vonkajším svetlom. Z každodennej reality však vieme, že väčšina z nich potrebuje doplnkové osvetlenie lampami. V tomto ohľade feng shui radí vyhnúť sa fluorescenčným žiarovkám, pretože vás oberajú o vitálnu energiu.

Organizácia

Spôsob organizácie dokumentov, kníh, káblov, ale aj pracovnej plochy v počítači, vplýva na váš pracovný výkon priamo i nepriamo.

Vysoká efektivita práce spočíva v tom, že máte vždy po ruke všetko, čo k jej vykonávaniu potrebujete vtedy, keď to potrebujete. Či sú to digitálne súbory, tlačené dokumenty, alebo vaše poznámky, mali by ste ich mať zoskupené podľa projektov, úloh, termínov alebo priorít. Ak sa vám na stole začne hromadiť veľa vecí súčasne, ťažšie sa medzi nimi orientujete a preskakujte, i keď len očami, z jednej témy na inú. To vám potom neustále pripomína, koľko práce máte ešte pred sebou a dostáva vás pod tlak, namiesto toho, aby ste sa sústredili vždy iba na jednu vec.

V podobnom duchu oceníte aj plynulý pohyb medzi adresármi a aplikáciami v počítači. Teda za predpokladu, že ich máte systematicky usporiadané do logických skupín. Hardvér a špeciálne káble prepájajúce jednotlivé zariadenia by taktiež nemali zostať nepovšimnuté, keď sa pustíte do reorganizácie zariadenia vášho office-u.

Zariadenie kancelárie

Na produktivitu ako primárny cieľ myslite aj pri zariaďovaní a dekoráciách. Zarámované inšpiratívne citáty pomôžu stimulovať kreativitu a výkon, printy obrazov či fotografií prírody zasa navodia pokojnejšiu náladu. Motivačne môžu pôsobiť aj fotografie členov vašej rodiny – pripomínajú toho, pre koho budúcnosť naozaj pracujete a vyvolávajú pozitívne emócie. S obrazmi to však nepreháňajte, lebo hrozí, že ich účinok bude rušivý.

Farba nábytku by sa mala odvíjať od množstva prirodzeného svetla v miestnosti. Odporúčania feng shui sa riadia poznatkom, že príliš veľa jasu dráždi a nedostatok svetla uspáva. Ak máte kanceláriu plnú slnečného svetla alebo jasných svetiel, kompenzovať to môžete voľbou tmavšieho nábytku. Vhodné farby sú tmavohnedá a čierna. Slonovinová biela a svetlohnedá sú naopak riešením pre menej presvetlené priestory.

Rady feng shui na kontrolu svetla i súkromia tiež často spomínajú žalúzie a závesy. Hlavne v kancelárii so sklenenými stenami je podobná flexibilita veľmi vítaná.

Informačný servis

16. augusta 2022

Odporúčané články