Aj Holanďania s Belgičanmi si vraj chceli kúpiť MS 2018

Obvinenia vyšetruje etická komisia FIFA aj Kráľovský holandský futbalový zväz.

ZÜRICH 25. decembra (WebNoviny.sk) – Etická komisia Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) preverí podozrenia, že predstavitelia kandidatúry Belgicka a Holandska na usporiadanie majstrovstiev sveta 2018 sa pokúšali zabezpečiť si hlasy podplácaním.

Podľa denníka De Volkskrant dostal lobista Amadou Diallo s väzbami na vtedajšieho viceprezidenta FIFA Mohameda bin Hammama približne 10-tisíc eur, aby pomohol pri výbere dejísk v roku 2010 zabezpečiť kandidatúre víťazstvo. Na základe tvrdení o korupcii začal interné vyšetrovanie už aj Kráľovský holandský futbalový zväz (KNVB). Bývalý generálny sekretár KNVB a člen kandidačného výboru Harry Been obvinenia poprel. „Nespomínam si, že by našu kampaň sprevádzalo niečo nekalé,“ cituje Beena web insidethegames.biz.

Belgičania s Holanďanmi usporiadali spoločne majstrovstvá Európy 2000, ale ich úsilie o pridelenie MS 2018 nebolo úspešné. Výkonný výbor FIFA uprednostnil Rusko, keď už v prvom kole hlasovania vypadlo z hry favorizované Anglicko. Okolnosti a výsledky výberu dejísk MS 2018 a MS 2020 viedli k rozsiahlemu vyšetrovaniu a FIFA sa odvtedy nedokáže vymaniť z bludného kruhu korupcie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. decembra 2015

Odporúčané články