Airbus dostal licenciu na predaj prvých lietadiel Iránu

Airbus dodá Iránu prvých 17 strojov A320 a A330 po získaní licencie od Úradu pre kontrolu zahraničných aktív amerického ministerstva financií, ktorý má na starosti ekonomické a obchodné sankcie.

DUBAJ 22. septembra (WebNoviny.sk) – Európsky výrobca lietadiel Airbus oznámil, že dostal od americkej vlády licenciu na predaj prvých 17 lietadiel Iránu v rámci historickej obchodnej dohody, ktorú umožnilo to, že Teherán sa vlani vzdal svojho jadrového programu.

Spoločnosť Airbus dostala licenciu na predaj lietadiel od Úradu pre kontrolu zahraničných aktív amerického ministerstva financií, ktorý má na starosti ekonomické a obchodné sankcie. Povedal to v stredu pre agentúru AP hovorca Airbusu Justin Dubon. Hovorca uviedol, že prvé dodané lietadlá budú stroje A320 a A330.

Iránsky národný letecký prepravca Iran Air tento rok podpísal dohody o kúpe 118 lietadiel od európskeho konzorcia Airbus. Odhaduje sa, že hodnota objednávky je zhruba 22,8 mld. eur. Priemerná katalógová cena základného modelu lietadla A320 je 98 mil. USD a cena strojov A330 je od 231,5 mil. USD. Hovorca Airbusu odmietol povedať, koľko kusov jednotlivých modelov je súčasťou prvého predaja lietadiel. Airbus však podľa jeho slov dúfa, že dostane druhú licenciu, ktorá mu umožní Iránu predať zvyšné lietadlá.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. septembra 2016

Odporúčané články