Airbag bol premiérovo v akcii v pretekoch Svetového pohára

Rakúskeho lyžiara Matthiasa Mayera pred tvrdším dopadom uchránil bezpečnostný vzduchový vankúš.VAL GARDENA 19. decembra (WebNoviny.sk) – Bezpečnosť na svahoch Svetového pohára v alpskom lyžovaní spravila v sobotu veľký krok dopredu. V zjazde mužov v talianskej Val Gardene spadol rakúsky reprezentant Matthias Mayer, ktorého pred vážnejším zranením uchránil bezpečnostný vzduchový vankúš.

Bolo to prvýkrát, keď sa airbag nafúkol v pretekoch SP a zmäkčil dopad. „Nehoda nikdy nemôže byť dobrá. V sobotu sme však možno videli, ako sa dá predísť zraneniu chrbtice,“ povedal technický expert Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) Günter Hujara.

Dvadsaťpäťročného Mayera ošetrili na zjazdovke a vrtuľníkom ho transportovali do nemocnice v Bolzane. „Dokázalo to, že airbag je dôležitý pri lyžovaní vo vysokých rýchlostiach,“ dodal riaditeľ Rakúskeho zväzu zimných športov Hans Pum. Podľa neho Mayer utrpel jedine veľkú odreninu, no detailnú lekársku správu nezverejnili.

Organizátori pôvodne tvrdili, že Mayer mal problémy s dýchaním, ale Hujara sa s ním rozprával na svahu a uviedol, že táto zdravotná indispozícia nesúvisela s bezpečnostným vzduchovým vankúšom. Ten niekoľko rokov vyvíjali taliansky výrobca Dainese v spolupráci s FIS, prví pretekári ho začali používať iba v ostatnom čase.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. decembra 2015

Odporúčané články