Adele prekonala s novým albumom vlastný rekord

Novinka 25 (2015) je prvým albumom, z ktorého sa v troch týždňoch predalo v USA minimálne po milióne kópií.BRATISLAVA 28. decembra (WebNoviny.sk) – Štúdiovka 25 (2015) anglickej speváčky Adele sa stala prvým albumom od roku 1991, keď spoločnosť Nielsen začala monitorovať predajnosť hudby, z ktorého sa v troch týždňoch predalo v USA minimálne po milióne kópií.

Prekonala tak vlastný rekord zo začiatku decembra, keď sa stala prvým albumom, ktorý zaznamenal miliónovú predajnosť vo dvoch týždňoch. Z novinky sa v aktuálnom piatom týždni po vydaní predalo ďalších 1,19 milióna kópií, a zostáva tak aj naďalej na prvej priečke rebríčka Billboard 200. Celková predajnosť v USA dosiahla už 7,13 milióna kópií.

Dvadsaťsedemročná Adele, celým menom Adele Laurie Blue Adkins, sa na hudobnej scéne objavila v roku 2006.

O dva roky neskôr vydala debutový štúdiový album 19, ktorý pozitívne prijali kritici i verejnosť. V roku 2009 si z udeľovania cien Grammy odniesla dve sošky – pre najlepšieho nováčika a za najlepší ženský popový spevácky výkon. Druhá štúdiovka 21 (2011) urobila z Adele jednu z najväčších hviezd. Speváčka za ňu získala okrem iného aj Grammy v najprestížnejšej kategórii Album roka a tiež BRIT Award v kategórii Najlepší britský album.

Na konte má dovedna už desať cien Grammy, pričom tá zatiaľ posledná jej pribudla vlani vďaka singlu Skyfall z rovnomennej bondovky. Za túto skladbu získala v roku 2013 spolu s Paulom Epworthom aj Zlatý glóbus a Oscara. Zásluhou Skyfall ovládla aj kategóriu Singel roka na BRIT Awards 2013.

V rokoch 2011 a 2012 ju magazín Billboard označil za interpretku roka a americká televízia VH1 ju v roku 2012 zaradila na piate miesto rebríčka 100 najlepších žien v hudobnom priemysle. Spomínaný nový album 25, z ktorého pochádza singel Hello, vydala 20. novembra a okrem rebríčka Billboard 200 s ním dobyla aj UK Chart.

Informácie pochádzajú z webstránky www.billboard.com a archívu agentúry SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. decembra 2015

Odporúčané články